Přeskočit na obsah

Bleskové záplavy způsobily v ruské Kubáni smrt desítek lidí

Z Wikizpráv

Sobota

Pohled na Gelendžik (2011)

Ruský region Kubáň zasáhly katastrofální povodně. Za posledních 24 hodin na území Kubáně napršelo množství srážek odpovídající dvouměsíčnímu průměrnému úhrnu. Podle večerních údajů místního času zahynulo 99 lidí. Zasažené je zejména letovisko Gelendžik, dále město Novorossijsk a další oblasti Krasnodarského kraje.

Vodní toky se vylily z břehů nečekaně během noci a povodeň tak zastihla obyvatele regionu nepřipravené. Zasažena byla obydlí, ve kterých žije téměř 13 tisíc lidí. Ještě v podvečer byly zatopeny domy téměř 1,3 tisíce lidí.

Záchranáři pokračují v evakuacích a záchranářských pracích. Jen v Gelendžiku je nasazeno na sedm set záchranářů a sto kusů techniky. Pomáhají také vojáci z Jižního vojenského okruhu. Letadlo z letiště v Permu vyrazilo do Gelendžiku pro děti, které se tam rekreují v dětských táborech.

Premiér Dmitrij Medveděv poslal do oblasti ministra pro mimořádné události Vladimira Pučkova a ministra pro regionální rozvoj Olega Govoruna. Ten byl jmenován předsedou speciální komise pro obnovu regionu a vyšetření činnosti orgánů zodpovědných za prevenci i za záchranářské práce. Mobilizována byla i ministerstva zdravotnictví, dopravy a práce.

Byl přerušen železniční provoz v Novorossijsku a nejezdí také automobilová doprava mezi Krasnodarem a Novorossijskem.

Zdroje[editovat]

  • Navodněnije na Kubani uněslo žizni děsjatkov ljuděj. RIA Novosti [online]. 2012-07-07 [cit. 2012-07-07]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Žertvami navodněnija na Kubani stali 99 čelovek. RIA Novosti [online]. 2012-07-07 [cit. 2012-07-07]. Dostupné z: [2]. (rusky)