Boehnerův plán narazil na odpor jeho spolustraníků

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Boehner

Pátek

Američtí republikáni prozatím stáhli z programu hlasování ve Sněmovně reprezentantů svůj návrh zákona, který měl umožnit zvýšení dluhového limitu USA za cenu razantních rozpočtových škrtů. Kromě odporu demokratů narazili na nesouhlas svých konzervativních spolustraníků, a tak by se jim nepodařilo návrh prosadit ani ve sněmovně, kde mají většinu. Návrh prosazoval předseda sněmovny John Boehner, odvoláním hlasování se vyhnul „ponižující porážce“, jak situaci popsal list Los Angeles Times.

Republikánskou opozici reprezentovaly zejména prezidentské kandidátky Sarah Palinová a Michele Bachmannová.

Spojené státy musejí zvýšit zákonný limit pro zadlužení, jinak hrozí, že nebudou moci financovat činnost federální orgány a nebudou mít ani prostředky na výplatu důchodů. Dosavadní jednání mezi oběma americkými politickými stranami selhala, republikáni podmiňují dohodu tím, že se dále nebudou zvyšovat daně, demokrati chtějí doplnit škrty zrušením některých daňových výhod pro nejbohatší Američany. Termín pro zvýšení limitu vyprší 2. srpna.

K urychlenému zvýšení limitu už vyzvaly Spojené státy i zástupci mezinárodních organizací, např. šéfka Mezinárodního měnového fondu Lagardeové, podle jejich názoru by prohloubení nejistoty mohlo ovlivnit celosvětovou ekonomiku.

Zatímco sněmovní iniciativa republikánů zatím selhala, v senátu jeho demokratický předseda Harry Reid pokračuje v jednání s viceprezidentem Bidenem a předsedou republikánské menšiny McConnellem, která mají vést k nalezení řešení přijatelného pro obě strany.

Jednání uvnitř republikánské strany ale pokračují a není vyloučeno, že se hlasování o pozměněné verzi návrhu přece jen uskuteční.

Zdroje[editovat]

  • MASCARO, Lisa; HENNESSEY, Kathleen. Boehner, hitting another wall on debt limit plan, calls off vote. Los Angeles Times [online].  [cit. 2011-07-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)