Přeskočit na obsah

Boeing 747 poprvé letěl zčásti na biopalivo

Z Wikizpráv

Neděle

Boeing 747 společnosti Virgin Atlantic

Letecká společnost Virgin Atlantic uskutečnila první zkušební let Boeingu 747 zčásti poháněného biopalivem. Letadlo bez cestujících odstartovalo z londýnského letiště Heathrow a přistálo na letišti v Amsterdamu.[1][2] [3]

Jeden ze čtyř motorů byl napojen na nádrž s biopalivem, které pokrývalo 20 % jeho spotřeby. Aby poptávka po palivu neměla vliv na ceny potravin, Virgin Atlantic použila palivo z kokosových ořechů a ořechů brazilského stromu babassu, které ceny potravin neovlivňují. Oba produkty se běžně používají v kosmetice i v domácích papírenských výrobcích. Ostatní tři motory byly poháněny konvenčním palivem pro případ, že by s biopalivem nastal nějaký problém.

Majitel Virginu Richard Branson uvedl, že let byl „životně důležitým průlomem“ pro letecký průmysl. „Tento průkopnický let umožní těm z nás, kteří to myslí vážně se snížením emisí uhlíku, zaměřit se do budoucna na vývoj těchto paliv,“ řekl. Technologie se stále vyvíjí a jedním z hlavních jejích problémů je fakt, že biopalivo ve větších výškách může snadněji zamrznout. Virgin však věří, že během deseti let budou letadla poháněná biopalivem běžnou záležitostí.

Ekologové se ovšem na biopaliva dívají s rezervou. Podle nich je snížení emisí při používání biopaliv zanedbatelné, započítají-li se i emise vzniklé při jejich výrobě. Navíc výroba biopaliv může vést k citelnému zvýšení cen potravin, což pocítí zejména chudé země. „To, co musíme udělat, je zastavit obrovský rozmach létání,“ řekl Kenneth Richter z organizace Přátelé Země.

Také výrobce letadel Airbus provedl 1. února zkušební let největšího dopravního letadla na světě Airbusu A380 na alternativní palivo. Při tříhodinovém letu z Filtonu poblíž Bristolu do Toulouse byl poháněn směsí obvyklého paliva kerosínu a zkapalněného plynu, vyrobeného v Malajsii ze zemního plynu. Ten je podle Airbusu prvním krokem k výrobě biopaliva, které bude možné vyrábět z čehokoli od dřevěných třísek po obilí.[4]

Zdroje

[editovat]
  1. BBC: Airline in first biofuel flight (anglicky)
  2. Aktuálně.cz: Boeing na biopaliva poprvé letěl. Přistál v Holandsku
  3. Idnes: OBRAZEM: Virgin otestovala první letadlo na biopalivo
  4. Reuters: A380 makes test flight on alternative fuel (anglicky)