Přeskočit na obsah

Bolt ulil start, mistrem světa na stovce je Blake

Z Wikizpráv

Neděle

Usain Bolt v červnu v Oslo

Světový rekordman v běhu na 100 metrů a největší hvězda současné světové atletiky Usain Bolt připravila největší senzaci dosavadního průběhu mistrovství světa v korejském Tegu. Ve finále disciplíny ulil start a byl diskvalifikován. Bez Bolta byl v cíli první jeho krajan Yohan Blake před Američanem Walterem Dixem a Kimem Collinsem ze Svatého Kryštofa a Nevisu. Jedině Blake prolomil v protivětru hranici 10 sekund časem 9,92, druhý Dix byl už o osm setin nad 10 sekund.

Bolt oficiálně ulil start o 0,107 sekundy před výstřelem. Gay byl jeho diskvalifikací šokován. „Sebralo mi to vítr z plachet,“ postěžoval si. Sám Bolt odmítl ihned odpovídat novinářům. Jedinou reakcí byla poznámka adresovaná kameramanům, kteří ho doprovázeli z tréninkového stadionu, když definitivně opouštěl atletický areál. „Chcete vidět slzy?“ zeptal se jich a dodal: „To se nestane.“

Na startu přitom kvůli zdravotním problémům chyběli také Asafa Powell a Tyson Gay, dopingové podezření vyřadilo Jamajčana Steva Mullingse, Brit Dwain Chambers byl diskvalifikován kvůli ulitému startu v semifinále. Bolta ještě čeká běh na 200 metrů a štafeta na 4×100 metrů.

Neslavně pohasla i hvězda další atletické legendy. Etiopan Kenenisa Bekele nedokončil běh na 10 000 metrů, na zlatém stupínku ho nahradil málo známý krajan Ibrahim Jeilan. Roman Šebrle skončil v desetiboji třináctý, Denisa Rosolová vypadla v běhu na 400 metrů v semifinále.

Zdroje[editovat]

  • Šok na stovce: Bolt ulil start a o finále přišel. Šampionem je Blake. iDNES.cz [online]. 2011-08-28 [cit. 2011-08-28]. Dostupné z: [1].
  • Bolt's DQ at worlds illustrates stupidity of new false-start rule. SI.com [online]. 2011-08-28 [cit. 2011-08-28]. Dostupné z: [2]. (anglicky)