Přeskočit na obsah

Boris Tadić připustil možné rozdělení Kosova

Z Wikizpráv

Úterý

Srbský prezident Boris Tadić

Srbský prezident Boris Tadić poprvé připustil, že v případě selhání snah připojit Kosovo zpět k Srbsku bude Bělehrad uvažovat o možném rozdělení nejmladšího evropského státu. Jeden z nejmenších balkánských států uznalo již téměř padesát zemí, včetně většiny států Evropské unie a je možné, že uznání Kosova bude jednou z významných komplikací cesty Srbska do EU.

Zatímco sever Kosova, který tvoří však pouze několik měst, je téměř ryze srbský, na jihu mají majoritu Albánci, kteří 17. února 2008 nový stát přes odpor Srbska a Ruska a s podporou USA a EU vyhlásili. Kosovská vláda toto stanovisko prezidenta Tadiće, který je první z politiků, jenž něco takového připustil, odmítá; předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi oznámil, že Srbsko Kosovo „nadobro ztratilo“. Srbové v severních částech bývalé autonomní oblasti však mají své vlastní paralelní struktury, nový stát odmítají a žádají připojení k Srbsku.

Zdroje

[editovat]
  • Srbi už nahlas hovoria o ďalšom delení Kosova. Pravda.sk [online]. 2008-09-30 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [1]. (slovensky)