Přeskočit na obsah

Bosna a Hercegovina podepsala stabilizační a asociační dohodu s EU

Z Wikizpráv

Pondělí

Sarajevo, ilustrační foto

Pozdě ale přece. Bosna a Hercegovina jako poslední z bývalých republik Jugoslávie podepsala stabilizační a asociační dohodu, čímž začala cesta státu do Evropské unie.

Smlouvu podepsali v Lucemburku komisař EU pro rozšíření Olli Rehn, ministr předsedajícího Slovinska Dmitrij Rupel a předseda Rady ministrů Bosny a Hercegoviny Nikola Špirić. Místní média a politici nešetřili pochvalnými slovy - dnešní den považují za významný nejen pro zemi, ale i celou sedmadvacítku. Rupel vyjádřil potěšení, že je to úspěch právě předsedajícího Slovinska, které podpis této smlouvy dojednalo.

Cesta do EU však bude ještě velmi dlouhá. Bosenská vláda musí dodržet podmínky smlouvy a poté, až budou otevřeny přístupové rozhovory, splnit náročná kritéria členství a harmonizovat svoji legislativu. V zemi, kde i 13 let po konci ničivé války existuje velmi složitá politická a administrativní struktura a kde multietnické soužití není dosud zajištěno to nebude lehký úkol. V posledních volbách však uspěly spíše multietnické strany, (Sociální demokracie, Strana pro Bosnu a Hercegovinu) a původní partaje založené na ryze etnickém základu propadly.

Zdroje[editovat]

  • Veliki dan za BiH: Potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Dnevni Avaz [online]. 2008-06-16 [cit. 2008-06-16]. Dostupné z: [1]. (bosensky)
  • Bosna zamířila do EU. Čeká ji ještě dlouhá cesta. Aktuálně.cz [online]. 2008-06-16 [cit. 2008-06-16]. Dostupné z: [2].