Bosnu a Hercegovinu zasáhl nedostatek plynu tvrdě. Lidem je zima

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Zimní Sarajevo díky arktickým teplotám a přerušeným dodávkám plynu, díky kterému se ocitly desetitisíce lidí bez tepla, ztrácí své typické kouzlo

Díky sporu mezi Ukrajinou a Ruskem neproudí žádný plyn do oblastí střední a jihovýchodní Evropy. Zatímco Česko a Slovensko řeší dodávky plynu z rezervních zásobníků, země, které zásobníky nemají, už pociťují nedostatky této surovinu. A krutě.

V Bulharsku byly uzavřené desítky škol, v Sarajevu jsou přerušeny dodávky tepla téměř všem obyvatelům. Mnozí z nich si nakoupili elektrické přímotopy, jiní se odstěhovali ke známým. Lidé jsou nespokojeni, nechápou, proč mají doplácet na problémy vzdálených zemí. Dokonce poslali dopis bývalému kancléři Německa Gerhardu Schröderovi "ve jménu všech promrzlých lidí Bosny a Hercegoviny a dalších jihovýchodoevropských zemí" aby se přimluvil u ruského premiéra Putina. Je uvedeno, kolik lidí zůstalo bez tepla v současných arktických teplotách - v současné době se teploty v Sarajevu pohybují přes den kolem -5 až -10 stupňů Celsia a v noci klesají ještě níže.

Přerušení dodávek plynu do 2/3 zemí Evropské unie a na Balkán vyděsilo obyvatele ve všech zemích. Politické reprezentace a zástupci firem i nadále jednají a v Bruselu spolu zasedly i delegace Ruska a Ukrajiny, tedy obou znepřátelených stran.

Zdroje[editovat]

  • Spasite promrzle ljude u Bosni i Hercegovini!. avaz.ba [online].  [cit. 2009-01-08]. Dostupné z: [1]. (bosensky)