Brazílie titul doma nezíská, Německo ji znemožnilo sedmi góly

Z Wikizpráv

Úterý

Němci slaví jeden ze sedmi gólů v brazilské síti

„Největší ponížení v historii“, „trápení“, „masakr“, „vtip“, píší noviny a trenér Luis Felipe Scolari dnešek popisuje slovy „katastrofální zápas“. Brazílie podlehla Německu v semifinále mistrovství světa fotbalistů 1:7 a o titul hrát nebude. Čeká ji jen zápas o třetí místo s poraženým ze druhého semifinále mezi Nizozemskem a Argentinou.

Pro Brazílii to byla nejtěžší porážka v celé historii její reprezentace. Ještě víc tíží, že k ní došlo na mistrovství světa a na domácí půdě na stadionu Estadio Mineirao v Belo Horizonte. Dosavadní rekordní porážku už nikdo nepamatuje. Stala se v roce 1920, když kanárky porazila Uruguay 6:0 na neutrální půdě v Chile. Na mistrovství světa zatím nejhorší výsledek zaznamenala Brazílie v roce 1998 ve finále proti Francii, ale tam to bylo jen 0:3.

Trenér Scolari vzal všechnu vinu na sebe. „I hráči přijmou odpovědnost za tento katastrofický výsledek, ale určení taktiky byla moje úloha a odpovědnost za výsledek tedy nesu já,“ řekl po zápase.

Úžasná šestiminutovka[editovat]

Už v jedenácté minutě po rohovém kopu zcela neobsazený Thomas Müller dostal Německo do vedení 1:0, ale skutečná pohroma nastala až před koncem první půlhodiny utkání. Ve zdrcující šestiminutovce se postupně trefili Miroslav Klose, dvakrát za sebou nejlepší muž utkání Toni Kroos a ještě Sami Khedira. Za stavu 5:0 bylo prakticky po utkání.

Komentátor portálu R7 označil za viníky naprostou nepřipravenost hráčů i trenérského týmu na to, co je od Němců čeká, a zejména tři hráče: Freda, Oscara a Hulka. Jen posledního z nich vystřídal Scolari o přestávce, Freda až v 69. minutě, když za něj nastoupil Willian. „Čím si tihle tři zasluhují nominaci do reprezentace pětinásobných mistrů světa,“ ptá se R7 zostra. A největší pochvalu si od něj zasloužil brankář Julio César, přestože dostal sedm gólů. Na posledním mistrovství světa zavinil svou chybou vyřazení Brazílie také v semifinále a na domácím šampionátu se po osmifinále radoval, že chybu odčinil. Teď prohlásil, že by raději znovu zažil podobné vlastní zklamání dané ale jen jednou chybou než tuto zničující porážku.

„Musíme se sklonit před velkým německým fotbalem. Dosud bylo všechno tak krásné. Ale po prvním gólu přišlo nepochopitelné zatmění,“ popisoval César se slzami v očích.

Brazilskou čestnou branku dal až v poslední minutě Oscar.

Oslabení nezvládli[editovat]

Brazílie nastoupila do semifinále oslabená o dvě důležité opory. Ve hře dopředu jí chyběl Neymar, kterému nešetrným zákrokem přivodil kolumbijský fotbalista ve čtvrtfinále frakturu obratle. Scolari nakonec místo něj neposlal do základní sestavy předpokládaného zástupce Williana, ten nastoupil až v druhém poločasu, za stavu 0:6.

Scolari navíc po zápase řekl, že i v Neymarově přítomnosti by Němci byli schopni zvládnout zápas stejně. Neméně ale chyběl Brazílii její kapitán a dirigent obrany Thiago Silva, který dostal v minulém utkání druhou žlutou kartu. Brazilci se ještě pokoušeli jeho absenci zvrátit podáním oficiálního protestu, ale s tím neuspěli. Žlutá obrana bez Silvy nechápala své úkoly stejně, jako nechápali výsledek utkání v hledišti němečtí i brazilští diváci.

David Luiz, střelec krásného vítězného gólu ve čtvrtfinále, nesl za Silvu v semifinále kapitánskou pásku. Právě on se musel omluvit: „Chtěl jsem dát radost mým krajanům, mému národu, který žije těžce. Bohužel jsme to nedokázali. Omlouvám se všem Brazilcům. Chtěl jsem vidět mé krajany, jak se smějí. Všichni vědí, jak je pro mne důležité vidět, že se Brazilci smějí, aspoň kvůli fotbalu.“

Výsledek: Brazílie – Německo 1:7 (0:5). Branky: 90. Oscar – 24. a 26. Kroos, 69. a 79. Schürrle, 11. Müller, 23. Klose, 29. Khedira. Bez vyloučení. Žluté karty: Dante (Braz.). Rozhodčí: Rodríguez (Mex.).

Galerie[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Brasil sofre maior humilhação da história e perde por 7 a 1 da Alemanha. R7 [online]. 2014-07-08 [cit. 2014-07-08]. Dostupné z: [1]. (portugalsky)
  • Felipão assume responsabilidade pela derrota contra Alemanha. Exame [online]. 2014-07-08 [cit. 2014-07-08]. Dostupné z: [2]. (portugalsky)
  • "Preferia perder com falha minha a por 7 a 1", diz Júlio César. Gazeta esportiva [online]. 2014-07-08 [cit. 2014-07-08]. Dostupné z: [3]. (portugalsky)
  • David Luiz chora e diz: 'Só queria dar alegria ao povo'. Paraná online [online]. 2014-07-08 [cit. 2014-07-08]. Dostupné z: [4]. (portugalsky)

Externí odkazy[editovat]