Britská firma vyhodila zaměstnankyni za poznámku na Facebooku

Z Wikizpráv

Neděle

Logo Facebooku

Stále populárnější komunitní web Facebook skrývá i nebezpečí. Když si na něm nedá uživatel pozor na svá vyjádření, může se dostat do problémů. Šestnáctiletá Kimberley Swannová byla kvůli své na první pohled nevinné poznámce na Facebooku propuštěna ze zaměstnání.

Po jednom z návratů z práce se Swannová přihlásila na Facebook a unaveně tam napsala, že ji práce nudí. Po čase dala kontakt na svůj profil na stránkách svým kolegům z práce, a tak se dostala informace až k jejímu zaměstnavateli a ten zareagoval výpovědí.

„Její neúcta a nespokojenost změnila naše vztahy a situace byla dál neudržitelná,“ vyjádřil se spolumajitel firmy Ivell Marketing & Logistics Steve Ivell.

Swannová se brání, že by zaměstnavatel neměl zasahovat do jejího volna. Cítí se ukřivděná i proto, že nikde na Facebooku svého zaměstnavatele nejmenovala, a tak nemohla uškodit jeho pověsti, a navíc nedostala žádnou příležitost vše vysvětlit.

V souvislosti s nedávným výročím vzniku Facebooku o podobném problému obecně mluvil expert na ochranu soukromí Filip Pospíšil v pořadu České televize Vedlejší efekty. Upozornil, že lidé si neuvědomují rizika, která web přináší. „Ta rizika jsou zvláště velká u mladé generace nebo dokonce dětí, většina uživatelů v těchhle věkových kategoriích si vůbec není vědoma toho, co by se mohlo stát, kdyby údaje, které tam sami o sobě dobrovolně poskytli, někdo zneužil,“ řekl.

Zdroje[editovat]

  • Facebook remark teenager is fired. BBC News [online]. 2009-02-27 [cit. 2009-03-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ČT 24: Vedlejší efekty. ČT24 (prostřednictvím webu MŠMT) [online]. 2009-02-08 [cit. 2009-03-01]. Dostupné z: [2].