Britské stíhačky startovaly kvůli ruským bombardérům

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Letoun RAF eskortující ruský bombardér nad Severním Atlantikem. (2008)

Bombardéry Ruské federace se přiblížily těsně k hranicím britského vzdušného prostoru, takže k úpravě jejich kursu vyslala Velká Británie dva stíhací letouny, píší The Times. Opakované provokace ruských letadel však nejsou náhodným omylem pilotů. List dává událost do vztahu k situaci, která byla zcela běžná až do konce studené války v roce 1991, kdy letouny Sovětského svazu takové provokace vyvolávaly a ruské vojenské jednotky byly vnímány v Evropě jako nebezpečí a Rusové často jako občané nepřátelského státu. The Times předpokládají, že událost na hranicích Velké Británie má vztah k napjaté situaci na Ukrajině.

Už na začátku dubna ruské bombardéry Tu-160 schopné nést i jaderné zbraně provedly takovou provokaci a po čtyřech hodinách opustily britský vzdušný prostor. Počet těchto incidentů se podle zdrojů NATO za posledních pět let prudce zvýšil, což je podle vojenských expertů v Evropě znepokojující. Stíhací letouny RAF zachytily ruské narušitele nad britským územím již více než dvacetkrát od začátku roku 2009. Podobná narušení jsou zmiňována i v dalších zemích sousedících s Ruskou federací a je předpokládáno, že Rusové testují, za jak dlouhou dobu jsou okolní země na podobné narušení vojenské síly státu schopny zareagovat.

I Bulharský prezident Rosen Plevneliev upozornil na podezřele časté ruské přelety u bulharských hranic, s tím, že zatímco za posledních 20 let bulharské stíhačky vzlétaly kvůli narušení vzdušného prostoru ruskými vojenskými letouny dvakrát až třikrát ročně, v roce 2014 je to dvakrát až třikrát týdně. Tyto akce jsou dávány do souvislosti s okupací Krymu.

Zdroje[editovat]

  • RAF Typhoons scrambled after Russian bombers approach UK. The Times [online]. 2014-04-24 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Rusko narušuje vzdušný prostor zemí NATO. natoaktual.cz [online]. 2014-04-07 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [2].
  • Rusové u Černého moře neustále provokují, bulharské stíhačky tak musí často do vzduchu. Novinky.cz [online]. 2014-04-14 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [3].