Britský premiér Brown si vede dobře, strana maže ztráty

Z Wikizpráv

Neděle

Gordon Brown boduje v boji s ekonomickou krizí

V létě se ve Velké Británii propast mezi vládnoucími labouristy a opozičními konzervativci prohloubila na 20 procent a levicová vláda byla silně nepopulární. Pak přišla finanční krize a způsob jejího řešení zmenšil rozdíl mezi oběma stranami na méně než 10 procent.

Jak ukázal výzkum agentury ComRes, nyní by konzervativce volilo jen o devět procent voličů víc než labouristy, což je nejmenší rozdíl od března. Důvod odhaluje další průzkum ICM pro časopis News of the World. Podle něho si 54 procent Britů myslí, že současný premiér Gordon Brown zvládá následky ekonomické krize. A 43 procent Britů by bylo radši, kdyby v budoucnu podobné problémy řešil znovu Brown se svým ministrem financí Alistairem Darlingem místo konzervativního lídra Davida Camerona a jeho ekonomického specialisty George Osborna.

Brown za této situace aktivizuje svou stranu a žádá své kolegy z celostátního vedení strany, aby se za optimističtější situace zapojili do lokálních voleb. Sám Brown bude obhajovat v parlamentu svůj mandát za obvod Glenrothes a nyní mu analytici předpovídají, že by mohl odolat tlaku skotských nacionalistů, kteří jsou v obvodu druhou nejsilnější stranou.

Řádné parlamentní volby se musejí ve Velké Británii konat nejpozději v polovině roku 2010.

Zdroje[editovat]

  • Bank crisis gives Brown poll boost. Reuters [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MOSS, Vincent. Gordon Brown eats into Tory poll lead. SundayMirror.co.uk [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)