Brožová-Polednová dostala prezidentskou milost

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která byla před dvěma lety odsouzena na šest roků do vězení za účast na procesu s Miladou Horákovou, dostala milost od prezidenta Václava Klause. Prezidentská kancelář udělení milosti bezmála devadesátileté ženě zdůvodnila humanitárními důvody.

Brožová-Polednová nastoupila do vězení, když soud neuznal zdravotní důvody k odkladu, v březnu 2009. Po 21 měsících teď bude moci celu opustit. Prezident zohlednil jak její vysoký věk a zdravotní stav, tak fakt, že si část trestu již odpykala.

Jako tzv. dělnická prokurátorka se Brožová-Polednová zúčastnila v roce 1950 procesu se skupinou obviněných kolem Milady Horákové. Za účast na této události nyní označované za justiční vraždu byla pravomocně odsouzena v roce 2008, když nejvyšší státní zástupkyně napadla předchozí rozsudek osvobozující Polednovou pro promlčení. Vesecká vzápětí požádala o milost pro Brožovou-Polednovou, ale tu tehdy ještě Klaus odmítl.

Zdroje[editovat]

  • jas. Klaus udělil milost komunistické prokurátorce Brožové-Polednové. Novinky.cz [online]. 2010-12-21 [cit. 2010-12-21]. Dostupné z: [1].