Přeskočit na obsah

Bulharsko a Rumunsko trpí sněhovou kalamitou

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Bulharské hory v červnu 2007

Silné sněžení v severovýchodním Bulharsku způsobilo výpadky elektrické energie, zablokovalo cesty a odřízlo od světa celá města a vesnice. Místní úřady ve čtvrtek vyhlásily stav nouze.

Silné sněžení komplikovalo situaci i v sousedním Rumunsku, dvě největší bukurešťská letiště jsou uzavřená. Tam také uvízly tisícovky cestujících. Sněžení zasáhlo i část Turecka, Řecka a západní Evropu. Přibližně 311 bulharských obcí zůstalo podle místních zdrojů bez elektrické energie, zásob potravin a pitné vody. Potom, co sníh zablokoval velké množství cest, úřady vyhlásily stav nouze v severním kraji Ruse. Teploty klesly na -15 °C napadaný sníh dosáhl dvou metrů. Na pomoc civilistům povolali armádu.

V turecké Ankaře husté sněžení způsobilo množství dopravních nehod bez vážných zranění. Na severu Řecka teploty klesly na -18 °C a napadaný sníh blokuje cesty.

Led a sníh znemožňuje dopravu i v západní Evropě. Tunel Mont-Blanc spojující Francii a Itálii je až do pátku uzavřený. Vysoké teplotní rozdíly mezi oběma stranami mohou rozbít ventilaci.

Zdroje[editovat]

  • Sněhová kalamita v Bulharsku a Rumunsku. ČeskéNoviny.cz [online]. 2008-01-02 [cit. 2008-06-06]. Dostupné z: [1]. ISSN 1213-5003.