Bush kritizoval Čínu, sportovci podpořili Tibet

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Tibetská vlajka

Nezvykle tvrdě kritizoval americký prezident George Bush stav lidských práv v Číně. Při svém projevu v thajském Bangkoku vyjádřil hluboké znepokojení nad stavem náboženských svobod a práv jednotlivců. Doslova prohlásil: „Amerika se staví jednoznačně na odpor proti zadržování politických disidentů a ochránců lidských práv v Číně.“ Jeho prohlášení je o to překvapivější, že jej vydal jen pár hodin před svým příletem do Pekingu, kde se v pátek zúčastní slavnostního zahájení olympijských her.

Čínské vedení kritizovaly také čtyři desítky sportovců, kteří se zúčastní olympiády. Ti podepsali petici vyzývající Čínu, aby nenásilným způsobem urovnala spornou otázku Tibetu a zasadila se o ochranu náboženských svobod. Text petice je umístěn na webových stránkách organizace Sports For Peace. Mezi podepsanými je např. dvacetiletý český běžec Jakub Holuša.

Zdroje[editovat]

  • Bush tvrdě útočil na Čínu, sportovci se zastali Tibetu. Aktuálně.cz [online]. 2008-08-07 [cit. 2008-08-07]. Dostupné z: [1].
  • Čínští aktivisté se zapojují do protestů proti porušování lidských práv. iDNES.cz [online]. 2008-08-07 [cit. 2008-08-07]. Dostupné z: [2].
  • Český olympionik píše čínskému prezidentovi. iDNES.cz [online]. 2008-08-07 [cit. 2008-08-07]. Dostupné z: [3].