Přeskočit na obsah

Bush vyzval státy NATO, aby podpořily členství Ukrajiny a Gruzie

Z Wikizpráv

Středa

George W. Bush a gruzínský prezident Michail Saakašvili

Americký prezident George W. Bush vyzval dnes v Bukurešti západoevropské spojence Washingtonu, aby odměnili demokratické revoluce v Gruzii a na Ukrajině tím, že umožní těmto zemím co nejrychlejší integraci do Severoatlantické aliance.

"Stanovisko Bílého domu je jednoznačné - NATO by mělo Gruzii a Ukrajině umožnit účast na akčním plánu, jehož konečným cílem by bylo získání členství v tomto kolektivním obranném seskupení," řekl Bush v klíčovém projevu několik hodin před očekávanou živou diskuzí na toto téma v rámci bukurešťského summitu NATO.[1]

Francie a Německo v uplynulých dnech veřejně deklarovaly názor, podle kterého Tbilisi a Kyjev ještě nesplňují kritéria pro vstup do NATO. Proto by podle nich začátek integračního procesu s Gruzií a Ukrajinou byl zbytečnou provokací vůči Ruské federaci krátce před tím, když v této zemi funkci prezidenta převezme Dmitrij Medvěděv.

Ve svém klíčovém projevu před začátkem důležitého summitu šéf Bílého domu dále zdůraznil, že NATO si v Afghánistánu nemůže dovolit prohrát ve svém boji proti vzbouřencům z bývalého vládnoucího hnutí Taliban a ozbrojeným islamistům mezinárodní teroristické organizace al-Káida.

"Pokud nezvítězíme nad teroristy v Afghánistánu, budeme nuceni jim čelit na území našich států. Proto musí být naše boje v této asijské zemi - nezávisle od toho, kolik nás budou stát - dovedené do úspěšného konce," zdůraznil americký prezident.[2]

Reference[editovat]

  1. http://www.ct24.cz/svet/10607-bush-chce-ukrajinu-a-gruzii-v-nato-a-zada-vice-vojaku-v-afghanistanu/
  2. http://www.nova.cz/zpravy/?83c=~zahr~&83e=DO32488&ex32488=bush-vyzval-nato-k-prijeti-ukrajiny-a-gruzie