Přeskočit na obsah

Byla podepsána smlouva o plynovodu Nabucco, Evropa chce snížit závislost na Rusku

Z Wikizpráv

Pondělí

Plánovaná trasa plynovodu Nabucco

Zástupci Turecka, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Rakouska dnes potvrdili podepsáním dohody svůj úmysl vybudovat plynovod Nabucco, který má snížit závislost Evropy na ruském zemním plynu.

Již odepisovaný projekt přivést do Evropy plyn ze středního východu jižní cestou nezávislou na Ruské federaci je projednáván už sedm let. Největší aktuální překážkou bylo přání Turecka mít možnost až patnáct procent transportovaného plynu odčerpávat. V rámci květnového jednání v Praze se Turecko tohoto požadavku prozatím zřeklo a dnešní podpisy z Ankary, o kterých se vyjádřil turecký premiér jako o historickém okamžiku, jsou výrazným krokem vpřed k vybudování Nabucca. Očekává se, že by do Evropy mohl 3300 kilometrů dlouhý plynovod přivést první plyn už v roce 2014, ale zbývá ještě vyřešit řadu otázek, z nichž ta nejpalčivější je, z kterých nalezišť bude vlastně plyn pro Nabucco čerpán.

Plány na vybudování Nabucca se pochopitelně nelíbí Rusku, které se snaží prosadit vlastní projekty — plynovod Nord Stream Baltickým mořem a plynovod South Stream Černým mořem.

Zdroje[editovat]

  • VRÁTNÍKOVÁ, Kateřina. Ruský plyn bude mít konkurenci, Evropa podepsala smlouvu o Nabuccu. iDNES.cz [online]. 2009-07-13 [cit. 2009-07-13]. Dostupné z: [1].
  • HOLANOVÁ, Tereza. Postavíme Nabucco, podepsali politici. Otázky zůstávají. týden.cz [online]. 2009-07-13 [cit. 2009-07-13]. Dostupné z: [2].
  • Europe gas pipeline deal agreed. BBC [online]. 2009-07-13 [cit. 2009-07-13]. Dostupné z: [3]. (anglicky)