Celé Řecko stávkuje, protesty provázejí střety s policií

Z Wikizpráv

Středa

Zákrok na aténské demonstranty při červencových protestech

Dvoudenní generální stávka proti vládním úsporným opatřením začala dnes v Řecku. Desítky tisíc Řeků se vydaly do ulic měst k masovým protestům, v některých městech došlo k srážkám s pořádkovou policií. V Aténách účastníci protestů házeli na náměstí Ústavy u parlamentu kameny a zápalné láhve na policisty. V parlamentu má v průběhu stávky dojít k důležitým hlasováním o nových úsporných opatřeních včetně zvyšování daní a propouštění státních zaměstnanců.

Shořelo stanoviště čestné stráže u hrobu neznámého vojína. Blízké obchody přišly o sklo ve výlohách. Na náměstí se shromáždilo nejméně 100 tisíc lidí, mnoho z nich s transparenty volajícími po pádu vlády.

Padesát tisíc lidí se shromáždilo v Soluni, Patrasu a Heraklionu. Celostátní stávka způsobila, že v ulicích měst zůstaly neodklizené odpadky, oblíbené turistické cíle byly nepřístupné a vládní úřady přestaly fungovat. Stávky se zúčastnili také lékaři, učitelé, pekaři, taxikáři a obsluhy čerpacích stanic.

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos řekl v parlamentu, že je „třeba vysvětlit občanům“, že úsporná opatření jsou „zcela nezbytná“, aby se země vyhnula ještě horšímu ekonomickému osudu. Opatření předkládá socialistická vláda, ale i někteří její vlastní zákonodárci jsou proti nim. Přesto se očekává, že opatření parlamentem projdou.

Předchozí škrty ale nepřispěly k výraznému zlepšení v oblasti obrovského státního dluhu Řecka, který dosahuje 162 procent HDP.

Řecká ekonomika se už třetí rok drží v pásmu recese. Nezaměstnanost v zemi dosáhla v červenci hranice 16,5 procenta, druhé nejvyšší v historii po květnovém rekordu. Nejvíce jsou zasažení mladí lidé, dva z pěti nemají práci.

Zdroje[editovat]