Přeskočit na obsah

Ceny Thálie mohou letos získat podruhé jen Pollertová, Pokorná a Černý

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Cenu za nejlepší činoherní výkon může dostat i Petr Nárožný

Baletky Adéla Pollertová a Zuzana Pokorná a tenorista Tomáš Černý jsou jedinými umělci, kteří mohou letos získat už podruhé Cenu Thálie za výjimečný jevištní výkon v uplynulém roce. Všichni ostatní herci, zpěváci a tanečníci zatím prestižní ocenění ve své sbírce nemají, přestože jde mnohdy o významné osobnosti.

Odborná porota do užší nominace například vybrala herečku Květu Fialovou, která zaujala až z hostování v oblastním Slováckém divadle v Uherském Hradišti nebo Petra Nárožného, nominován byl také populární zpěvák Kamil Střihavka, který svého Ježíše v muzikálu Jesus Christ Superstar ztvárnil už před lety, než se k němu opět vrátil na scéně Hudebního divadla Karlín.

Sólistka baletu Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Zuzana Pokorná získala první Thálii již za rok 1994, ještě pod dívčím příjmením Parmová. Adéla Pollertová byla poprvé oceněna za svůj výkon v roli Julie na scéně Národního divadla předváděný v roce 2006, letos naopak zaujala při hostování v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v představení Periferie. Tomáš Černý získal Thálii za rok 2000, kdy ale zazářil nikoli v oboru operním, ale pod křídly lehčí múzy operety.

Ocenění na Cenách Thálie má za sebou už i Lucie Štěpánková, která vloni získala Cenu kolegia pro mladého herce, letos je už nominována v hlavní činoherní kategorii.

Nejčastěji si nominovaní pozornost vysloužili svými výkony na scéně Národního divadla v Praze, odkud jsou letos nominováni činoherci Kateřina Winterová a Jiří Štěpnička, sopranistka Christina Vasileva a tanečník Richard Kročil, někteří další kmenoví umělci Národního divadla potom uspěli se svými pohostinskými výkony.

Vyhlášení laureátů proběhne 26. března právě na scéně Národního divadla.

Seznam nominací

[editovat]
Činohra, ženy
Činohra, muži
Opera, ženy
Opera, muži
  • Tomáš Černý, Don José v opeře Carmen, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
  • Richard Haan, Sebastiano v opeře Nížina, Národní divadlo v Brně
Balet, ženy
Balet, muži
Opereta a muzikál, ženy
  • Dasha, Máří Magdaléna v muzikálu Jesus Christ Superstar, Hudební divadlo v Karlíně
  • Johana Gazdíková, Mary Poppins v muzikálu Mary Poppins, Městské divadlo Brno
Opereta a muzikál, muži
  • Kamil Střihavka, Ježíš v muzikálu Jesus Christ Superstar, Hudební divadlo v Karlíně
  • Marian Vojtko, Baron Prášil v muzikálu Baron Prášil, Divadlo Hybernia v Praze

Zdroje

[editovat]
  • Nominace na ceny Thálie 2010. Týden [online]. 2011-02-17 [cit. 2011-02-17]. Dostupné z: [1].