Přeskočit na obsah

Cestovní ruch z Ruska do Česka se propadá

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Karlovy Vary, symbol ruské turistiky v Česku

Jak si všiml Sean Carney z Wall Street Journal, do Česka přijíždí méně turistů z Ruska. Na vině nejsou tak úplně politické důvody, i když i s nimi propad souvisí. Hlavním faktorem je podle Carneyho propad rublu a tím rostoucí náklady na pobyt v Česku.

Ve druhém čtvrtletí dorazilo z Ruska o 14 procent méně turistů než za stejné období roku 2013. To shodou okolností téměř přesně kopíruje propad rublu, který za stejnou dobu ztratil 15 procent své hodnoty proti euru.

Za propadem rublu jsou skutečné nebo očekávané ekonomické problémy Ruska, související s politickou krizí na Ukrajině a souvisejícími sankcemi vůči ruským podnikům. Rusko samo situaci prohloubilo vyhlášením vlastních sankcí vůči Evropské unii, a to na dovoz potravin, a úvahami o zavedení zákazu přeletů západoevropských aerolinií přes Sibiř. I tyto ruské kroky ale přinejmenším částečně zasáhnou negativním způsobem i samotné Rusko a přispívají tak k negativním výhledům. Jak zahraniční, tak ruské orgány už korigovaly své odhady ekonomického vývoje.

Zatímco jiné obory českého hospodářství můžou vyhlášené sankce poškodit víc, turistický ruch jako celostátní sektor si s odlivem ruských zákazníků nemusí dělat starosti. Například zájem turistů z Německa roste, všímá si Carney. Utrpěly tak pouze jednotlivé subjekty, které se na ruskou turistiku specializovaly.

Zdroje

[editovat]
  • Russian Tourism to Czech Republic Falls on Weak Ruble. Wall Street Journal (blog) [online]. 2014-08-07 [cit. 2014-08-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)