Přeskočit na obsah

Chodorkovskij: Nesouhlasíme s Putinovou politikou k Ukrajině

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Michail Chodorkovskij

Žádný diktátor, bez ohledu na to, jak silný může být, nemůže znepřátelit svobodně myslící Ukrajince a Rusy, řekl v Kyjevě na kongresu „Ukrajina – Rusko: dialog“ Michail Chodorkovskij.

„Ukrajině je těžko, ale já nevěřím, že lidé, kteří prošli za posledních deset let dvěma revolucemi a čelili na Majdanu kulkám, jsou připraveni přijmout ztrátu státnosti, což znamená, že máme nejen důvod k obavám, ale i k optimismu… Přišli jsme se podívat jeden druhému do očí a říci znovu: žádný diktátor, bez ohledu na to, jak silný může být, nás – svobodně myslící lidi – nemůže znepřátelit,“ řekl.

Svou řeč rozdělil do dvou částí – na oficiální a osobní názory na to, co se děje mezi Ukrajinou a Ruskem. „Jsme zde z různých důvodů, ale především proto, že nesouhlasíme s politikou prezidenta Ruska Vladimira Putina vůči Ukrajině,“ poznamenal Chodorkovskij.

Podle jeho mínění lze ruskou agresi vůči Ukrajině vysvětlit osobními motivy Vladimira Putina, a nikoliv zájmy Rusů. „Nejsmutnější pro nás Rusy je, že prezident Putin neřeší globální strategické cíle. Znovu, tentokrát na Ukrajině, využívá možnosti svého úřadu, aby pomstil svou osobní urážku. Za urážku během revoluce, kdy byl vyhnán bývalý prezident Janukovyč a jeho korupční okolí.“

Chodorkovskij věří, že takové ambice Vladimira Putina budou blokovat jiné geopolitické iniciativy Kremlu, jako je šíření myšlenky konsolidace „ruského světa“ kolem Moskvy.

Světlo musí přijít[editovat]

„Výsledkem těchto ambicí je, že je na dlouhou dobu nebo navždy zablokována možnost, aby se Moskva stala těžištěm celého světa východních Slovanů, a fakticky pohřbena myšlenka sjednocení pravoslavné církve kolem Moskvy. Miliony našich spoluobčanů v zahraničí se stávají cílem nepřejícnosti. Je to, jako kdyby Spojené státy namísto založení euroatlantické aliance poslaly svoji armádu například do Kanady, aby diktovaly, jak mají být vytvářeny vztahy uvnitř země, a aby od ní odsekly několik pozemků,“ pokračoval Chodorkovskij.

Řekl, že díky svým zkušenostem s desetiletým vězením se naučil pracovat s dlouhými časovými obdobími a pamatovat si, že „po době temnoty vždy přichází světlo a dnes nemožné sny se zítra uskuteční“.

„Jsem hrdý na své spoluobčany, kteří jsou schopni si udržet zdravý úsudek, přemýšlet o budoucnosti své země a jsou připraveni pro tuto budoucnost vystoupit proti názoru ‚agresivně poslušné většiny‘,“ řekl Michail Chodorkovskij.

Na druhé straně bývalý politický vězeň režimu Viktora Janukovyče, vůdce občanské iniciativy „Třetí Ukrajinská republika“ Jurij Lucenko řekl, že Ukrajinci se dnes staví ne proti Rusům, ale proti barbarství Kremlu.

„Ukrajinský Majdan už podruhé ukázal, že úsilí mnoha malých veličin určuje pohyb velkého těla. Dokázali jsme, že hranice svobody v Evropě není trvalá a pohybuje se na východ. Berlínská zeď se zhroutila, a spolu s ní se zhroutila diktatura. Události na Ukrajině lze nazvat proevropskou revolucí nebo antikoloniální válkou. Ale proti nám není Rusko, ale barbarství,“ řekl Lucenko.

Rusko mezi Putinem a Puškinem[editovat]

Lucenko načrtl paralely mezi tím, jaký vztah měli k Ukrajině velcí Rusové a jak sousední zemi vnímá současné vedení Kremlu. „Barbarství nemá žádnou podporu mezi představiteli žádné kultury. Je velký rozdíl mezi Puškinem a Putinem. Puškin, který psal ve svých pracích ‚pro Ukrajinu‘, a Putinem, když říká ‚na Ukrajině‘ a když tvrdí, že podporuje ty, kteří se staví proti ukrajinskému státu,“ řekl Lucenko.

Jeho slova o tom, že 24. dubna se v Kyjevě na kongresu sešli „trestanci“, kteří měli o čem mluvit, způsobila oživení v publiku. „Zejména když se sešli ‚trestanci‘, rozhodli jsme se s Michailem, že by bylo nebylo špatné nabídnout lidem aby se dali dohromady a promluvili si. Každý rozhovor dělá lidi silnější.“ uzavřel Jurij Lucenko za potlesku publika.

Kongres „Ukrajina - Rusko: dialog“ skončí zítra. Předpokládá se, že v průběhu prezentací a prací bude čtrnáct různých částí zahrnovat více než sto odborníků, politiků a osobností veřejného života.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Ходорковский: «Мы не согласны с политикой Путина по отношению к Украине», vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv na stránkách Голос Америки (Golos Ameriki) je uvolněný jako volné dílo.