Přeskočit na obsah

Chorvatský fotbalista poslal do Doněcka mandarinky pro 20 tisíc dětí

Z Wikizpráv

Úterý

Darijo Srna (2013)

Dvacet tisíc dětí v Doněcku dostane každé jeden kilogram mandarinek. Poslal jim je fotbalista Darijo Srna, chorvatská opora Šachtaru Doněck, který je nakoupil v rodném Metkovići. V každém balíčku je i lístek se vzkazem od tohoto kapitána chorvatské fotbalové reprezentace. Balíčky s oranžovou pomocí od klubu, jehož barvami jsou černá a oranžová, se už začaly rozdávat.

„Jako dítě jsem v Chorvatsku prošel těžkými časy, kdy jsem sám potřeboval pomoc. Je důležité, aby v takové době měli mladí lidé kolem sebe někoho, kdo jim pomůže. Vážím si Doněcku. Je to moje město. Město, které mne podporovalo posledních 11 let a kterému dlužím za to, že je ze mne takový fotbalista,“ popsal Srna svou motivaci.

Celý náklad 20 tun mandarinek dorazil do Doněcka už včera. Srna uhradil nejen cenu ovoce, ale také veškeré náklady na jeho transport až do Doněcka; s organizací mu ale pomohl i jeho klub a projekt Pomozme dětem Humanitárního střediska Rinata Achmetova. Oligarcha Achmetov je údajně nejbohatším Ukrajincem současnosti a je také prezidentem Šachtaru.

Doněck se nachází na hranici oblasti ovládané proruskými separatisty. I když separatisté uzavřeli na konci září s ukrajinskou armádou příměří, zejména o letiště v Doněcku se neustále bojuje a v poslední době tyto boje zintenzivnily. Poté, co separatisté uspořádali Kyjevem neuznávané volby, došlo k dalšímu zhoršení situace. Obě strany shromažďují k městu nové síly a navzájem se obviňují z přípravy ofenzivy. Kyjev a západní mocnosti navíc tvrdí, že k Doněcku míří i konvoje vojenské techniky, které překročily hranici z Ruska.

Srna působí v Šachtaru už od jedenáct let a odehrál za něj skoro 300 zápasů, získal osmkrát ukrajinský titul a v roce 2009 se dočkal vítězství i v Poháru UEFA, což je dosud největší úspěch Šachtaru v jeho historii. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším fotbalistou ukrajinské ligy. Ve 32 letech je Srna druhým nejstarším hráčem v současném kádru klubu. Pochází z města Metković, ve kterém jako dítě sám poznal, co je to válka. V letech 1991 až 1992, v době chorvatské války za nezávislost bylo město opakovaně bombardováno srbskými silami. Jeho otec byl navíc i pamětníkem druhé světové války.

Navzdory kritické bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny Šachtar Doněck nepřerušil ani nyní svou činnost. Ligové zápasy i utkání v evropských pohárech ale hraje v Kyjevě a patří mu třetí místo v ligové tabulce. Srna tvrdí, že mu Doněck velmi chybí. „Každý den čtu a sleduju zprávy. Po každém zápase říkám spoluhráčům, že všechny naše góly a všechna naše vítězství jsou naším darem Donbasu, Doněcku, fanouškům Šachtaru, kteří prožívají těžký čas.“

Zdroje[editovat]

  • Darijo Srna Buys 20 Tonnes of Mandarins from Croatia for the Kids in Ukraine. Croatia Times [online]. 2014-11-12 [cit. 2014-11-13]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Darijo Srna sent 20 tonnes of tangerines to children in Donetsk [online]. FK Šachtar, 2014-11-11, [cit. 2014-11-13]. Dostupné online. (anglicky)
  • Darijo Srna: My gift is from heart and soul [online]. FK Šachtar, 2014-11-11, [cit. 2014-11-13]. Dostupné online. (anglicky)