Přeskočit na obsah

Chorvatsko zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,4

Z Wikizpráv

Úterý
(aktualizováno 30. prosince 2020)

Map
Obec Petrinja

Nedaleko chorvatského města Petrinja došlo k zemětřesení o síle 6,4 Richterovy stupnice, což značí silné zemětřesení. Toto zemětřesení, které bylo pociťováno i v Bratislavě, se tak zařadilo mezi nejsilnější zaznamenané zemětřesení v dějinách Chorvatska. Obětí je hlášeno 7, zraněných 20.

Samotnému zemětřesení předcházely o den dříve menší předtřesy o síle 5,2 a 4,7 Richterovy stupnice, ty však způsobily pouze lehké škody a obešla se bez zranění. 29. 12. 2020 kolem 12.20 pak udeřilo největší zemětřesení s magnitudou až 6,4 Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se mělo nacházet poblíž města Petrinja v chorvatském vnitrozemí 46 km od Záhřebu v hloubce zhruba 10 km. Následovala další 3 zemětřesení o silách kolem 4,7 Richterovy stupnice.

Právě Petrinja a sousední město Sisak zasáhla tato série zemětřesení nejvíce. Významně byly poničeny budovy a několik desítek lidí bylo zraněno. Obětí má být sedm, z toho pět lidí zemřelo ve vsi Majske Poljane poblíž Petrinje. Ze sutin domů zachraňovali zavalené osoby hasiči i armáda. Přímo na místo zemětřesení přijeli chorvatský prezident Zoran Milanović i premiér Andrej Plenković. Prezident přirovnal město k troskám města Grozný během druhé čečenské války v letech 1999–2000. Ihned byly přislíbeny finance na rekonstrukce.

V důsledku tohoto zemětřesení bylo poničeno několik budov i v hlavním městě Záhřebu, sousední Slovinsko muselo pozastavit provoz Jaderné elektrárny Krško. Sílu zemětřesení dokazuje i fakt, že bylo pociťováno i v Česku, a to včetně Prahy, Karlových Varů či České Lípy. Otevíraly a zavíraly se dveře, chvěly se vánoční ozdoby na stromečcích. Ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, seizmolog a vulkanolog Aleš Špičák však řekl, že zemětřesení rozhodně nebylo pro Českou republiku nebezpečné.

Na událost zareagovali i představitelé zahraničních zemí. Český ministr vnitra Jan Hamáček přislíbil poslat vybavení v hodnotě 5 milionů korun, pomoc nabídlo mnoho dalších zemí, včetně Evropské unie.

Zdroje[editovat]

  • Chorvatsko zasáhlo další silné zemětřesení, má sedm oběti. Otřesy byly cítit až v Praze. Lidovky.cz [online]. 2020-12-29 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: [1].
  • Croatia earthquake: Seven dead as rescuers search rubble for survivors. BBC News [online]. 2020-12-30 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Externí odkazy[editovat]