Přeskočit na obsah

Ciudad Juaréz zasáhly vlny násilností

Z Wikizpráv

Neděle

Kokain ve formě prášku. Právě takový putuje ze Střední Ameriky do Spojených států přes Mexiko, kde jednotlivé drogové kartely bojují o moc. A to znamená i civilní oběti

Bezpečnostní situace se ve městě Ciudad Juaréz v Mexiku, u hranice se Spojenými státy, poslední dobou zhoršuje. Příčinou je nárůst organizovaného zločinu a nedostatek příslušníků policejních sil, kteří by byli schopni proti postupující válce drogových gangů a kartelů bojovat.

Během posledních 14 dní ve městě zemřelo téměř 400 lidí. Severní oblasti Mexika jsou díky hranici s USA pro drogové struktury důležité; kokain a další nebezpečné látky se odsud vyvážejí právě do Spojených států, poslední dobou ale roste i spotřeba drog v Mexiku samotném.

V letošním roce ve střetech se zločinci zahynulo již několik policistů; větší ztráty však policie zažívá kvůli odchodu svých příslušníků. Mnozí policisté opouštějí funkce, protože míří do důchodu, hledají si jinou práci nebo bývají propuštěni. Jen v posledním týdnu v rámci akce proti korupci neprošlo testy 334 policistů. Juarézská policie tak má nyní k dispozici zhruba 1700 mužů.

Pořádek na ulicích nyní zajišťuje i mexická armáda, která nahrazuje nedostatek policistů. Zatím bylo vojsko nasazeno na několik měsíců; pokud ale nepřijdou noví policisté, zůstane zde i déle. Válka drogových gangů se zintenzívnila v srpnu tohoto roku a od té doby trápí Mexiko vlna násilností. Místní noviny uvádějí, že od začátku roku 2008 se ztráty vyšplhaly už na 3800 lidí.

Zdroje

[editovat]
  • Mexico drug wars kill nearly 400 in two weeks. AFP [online].  [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)