Contador vyhrál Giro, Kreuziger šestý

Z Wikizpráv
Contador slaví v růžovém trikotu lídra Gira d'Italia 2011

Neděle

Nejlepšího výsledku na velké tour ve své kariéře dosáhl český cyklista Roman Kreuziger. V závěrečné časovce na 26 kilometrů ulicemi Milána se posunul na šesté místo v závodu Giro d'Italia. Z celkového prvenství se radoval Alberto Contador ze Španělska.

Contador byl pravým suverénem závodu. Postupně si vybudoval náskok více než šest minut. Vyhrál celkem dvě etapy, devátou na sopku Etna a šestnáctou, horskou časovku, v několika následujících ale mohl přidat další vítězství, ale nechal vyhrát své soupeře. Také v závěrečné časovce sice obsadil třetí místo, ale zbytečně neriskoval a v závěru už slavil celkové prvenství.

Napínavý souboj o druhé místo svedli domácí Michele Scarponi a Vincenzo Nibali. Ten nakonec nedokázal potvrdit výrazně vyšší časovkářské kvality a v poslední etapě ze Scarponiho náskoku smazal jen deset sekund. Scarponi ocenil především Contadorovy kvality: „Bojovali jsme s Vincenzem až do konce, ale nešlo to. Contador byl silnější než my. Je nejlepší.“

Kreuziger dojel v časovce šestnáctý, v celkovém pořadí obsadil šestou pozici. Je to jeho nejlepší výsledek na velké tour, dosud byla jeho maximem devátá příčka na Tour de France. Navíc vyhrál soutěž mladých jezdců do 25 let.

Contadorovo vítězství ještě není zcela definitivní. Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne totiž teprve bude rozhodovat o odvolání mezinárodních orgánů proti Contadorovu omilostnění v dopingové cause na loňské Tour de France.

Celkové výsledky: 1. Contador (Španělsko) 84 hodin, 5 minut a 14 sekund, 2. Scarponi (Itálie) -6:10 min, 3. Nibali (Itálie) -6:56, 4. Gadret (Francie) -10:04, 5. Rodríguez (Španělsko) -11:05, 6. Kreuziger -11:28, 7. Rujano (Venezuela) -12:12, 8. Meňšov (Rusko) -12:18, 9. Kruijswijk (Nizozemsko) -13:51, 10. Sivcov -14:10 … Raboň nedokončil.

Zdroje[editovat]

  • Kreuziger si z Gira odváží šesté místo, druhý triumf vybojoval Contador. iDNES.cz [online]. 2011-05-29 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z: [1].