Přeskočit na obsah

Cyklisté na Tour de France vzdali hold obětem letadla sestřeleného nad Ukrajinou

Z Wikizpráv

Pátek

Minutou ticha byl pozdržen start 13. etapy Tour de France v Saint Etienne. Peloton uctil památku obětí letecké katastrofy, ke které došlo včera na východě Ukrajiny. V čele symbolického aktu byly dvě nizozemské stáje Belkin a Giant Shimano, jejichž jezdci navíc nesli v průběhu etapy černé pásky. Většina obětí pochází právě z Nizozemska.

Letadlo Malajsijských aerolinií mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru bylo pravděpodobně sestřeleno nad Ukrajinou. Na jeho palubě zahynuly tři stovky osob. Ze zavinění katastrofy se obviňují kyjevská vláda s proruskými separatisty. Podle vlády USA byla protiletadlová střela vypálena z oblasti ovládané separatisty. Ukrajinský prezident Petro Porošenko útok označil za teroristický akt.

Třináctá etapa Tour pak zavedla peloton do Alp a končila v Chamrousse. Etapu vyhrál Vincenzo Nibali a pojistil tím své celkové vedení v závodu. Výborný výkon předvedl i Čech Leopold König, který se pokoušel zaútočit na etapové vítězství, ale nakonec obsadil třetí místo, když ho až těsně před cílem předjel, v průběhu etapy jinak velmi pasivní, Polák Rafal Majka.

Zdroje

[editovat]
  • Malaysia Airlines MH17: Tour De France Riders Pay Respects To The Dead. Huffington Post UK [online]. 2014-07-18 [cit. 2014-07-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Nibali dominates first Alpine stage in Chamrousse. Cycling News [online]. 2014-07-18 [cit. 2014-07-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)