Přeskočit na obsah

Dánsko vede v indexu ekologických inovací

Z Wikizpráv

Pondělí

Národní laboratoř Risø, jedno z klíčových dánských výzkumných pracovišť pro oblast cleantech

Nejlepší podmínky pro rozjezd ekologických technologií poskytuje Dánsko. Vyplývá to z nového hodnocení, které pod názvem Global Cleantech Innovation Index zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Podle možností rozvoje čistých technologií a jejich podpory jsou na dalších místech Izrael, Švédsko, Finsko a Spojené státy americké.

„Světová makroekonomická krajina se posouvá. Podpora začínajících podniků s ekologickými technologickými řešeními a jejich růstu bude stále důležitější součástí konkurenceschopnosti zemí na světové scéně,“ řekl Richard Youngman, výkonný ředitel Cleantech Group pro Evropu a Asii. Společnost Cleantech na tvorbě indexu s WWF spolupracovala.

„Index ukazuje, že některé země jsou na správné cestě, ale určitě je ještě třeba udělat hodně práce, pokud se máme správně vyrovnat s klimatickými změnami a posunout se k budoucnosti spočívající celosvětově na 100procentní obnovitelnosti zdrojů,“ dodala Samantha Smithová, vedoucí Iniciativy pro globální klima a energie WWF.

Česká republika obsadila v hodnocení 38 zemí 23. místo, Slovensko nebylo hodnoceno pro nedostatek potřebných dat. Zpráva hodnotí výdaje České republiky na čisté technologie jako velmi nízké, kritizuje nedostatečnou infrastrukturu pro oblast obnovitelných zdrojů a celkově jen průměrnou aktivitu od malého množství činitelů v oblasti čistých technologií. Mezi svými sousedy Česko zaostává za Rakouskem a Německem, ale je srovnatelné s Maďarskem a lepší než Polsko.

Index: 1. Dánsko 4,7, 2. Izrael 4,1, 3. Švédsko 4,1, 4. Finsko 4,0, 5. USA 3,8, 6. Německo 3,6, 7. Kanada 3,4, 8. Jižní Korea 3,3 … 22. Maďarsko 2,1, 23. Česko 2,0, 24. Portugalsko 2,0 … 36. Turecko 1,1, 37. Saúdská Arábie 1,0, 38. Rusko 0,7.

Zdroje[editovat]

  • Denmark tops first-of-its-kind Global Cleantech Innovation Index. WWF [online]. 2012-02-27. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • COMING CLEAN:The Global Cleantech Innovation Index 2012, Cleantech Group & WWF, 2012