Přeskočit na obsah

Děti, které lžou, budou v dospělosti úspěšnější

Z Wikizpráv
Ilustrační foto

Čtvrtek

Kanadští vědci zjistili, že děti, které se dříve naučí přesvědčivě lhát, budou v dospělosti úspěšnější. Souvisí to podle nich s rozvojem kognitivních schopností. Protože prý naopak neexistuje žádný důkaz o spojitosti mezi lhaním v dětství a podváděním u zkoušek nebo později v dospělosti, nemají se rodiče dětských lží bát.

Tým z Ústavu studia dítěte na Torontské univerzitě provedl pod vedením ředitele ústavu Dr. Kanga Leeho výzkum na 1200 dětech od dvou do 16 let. Výsledky ukázaly, že lhaní je běžné u naprosté většiny dětí, přičemž uvěřitelnější historky si vymýšlejí ty děti, které jsou lépe schopné zároveň uvažovat i o pravdě. To je možné pouze v případě lepšího rozvoje jejich myšlení. Děti, které si podobné postupy osvojí rychleji, mají lepší předpoklad uspět v dospělosti.

Podíl dětí, které lžou, roste zhruba od pětiny ve dvou letech až k téměř stoprocentní prolhanosti ve dvanácti letech. Pak začne zase narůstat pravdomluvnost a mění se struktura lží. Většina dětí je začne používat pouze v situacích, kdy se snaží vyhnout tomu, že by ublížili svým blízkým.

Přistihnout dítě při lži nemá být podle Leeho příležitostí k tomu dítě seřvat nebo zpohlavkovat. Místo toho je vhodné vysvětlit morální rozměr lhaní a popsat důležitost pravdy.

Zdroje[editovat]

  • ALLEYNE, Richard. Lying children will grow up to be successful citizens. Telegraph.co.uk [online]. 2010-05-16 [cit. 2010-05-20]. Dostupné z: [1]. (anglicky)