Dětská obrna se už v Indii endemicky nešíří

Z Wikizpráv

Pondělí

Dětem v Uttarpradéši hrozí mnohem menší nebezpečí od dětské obrny (ilustrační foto)

Významného úspěchu v boji proti dětské obrně dosáhlo indické zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace totiž oznámila, že druhá nejlidnatější země světa již nepatří na seznam zemí s endemickým výskytem obrny. Zdravotníci ale nehodlají v úsilí o vymýcení této choroby polevit.

Například v největším indickém státě Uttarpradéš panuje opatrná spokojenost nad tím, že od loňského ledna tam nebyl zaznamenán jediný případ. Problémy ale přetrvávají, zejména mezi přistěhovalci, jak potvrzuje speciální úředník pro Uttarpradéš ve WHO Rakeš Višvakarma: „Z nejrůznějších konců země se stěhuje mnoho lidí. Přicházejí sem na stavby a za živobytím. Sledovat jejich děti a očkovat je, to je velmi náročné.“

Indie plánuje udržet vysoký stupeň ostražitosti nejméně dva roky. Pokud totiž je země tři roky po sobě bez jediného případu obrny, je vyhlášena za čistou.

Navíc má země zkušenost s návratem viru. Když došlo k poklesu počtu onemocnění na 134 v roce 2004, o 2009 se objevilo 741 nových případů. Tehdejší obavy, že se obrna stane znovu nezvladatelným rizikem, se naštěstí nepotvrdily.

Zdroje[editovat]