Další přispěvatelé dostali celkem čtrnáct Cen za rozvoj české Wikipedie

Z Wikizpráv

Sobota

Z předávání Cen za rozvoj české Wikipedie

Další várku nových kvalitních článků přinesl Wikipedii druhý běh soutěže o Ceny za rozvoj české Wikipedie, jehož laureáti si už převzali svá ocenění. Cílem akce je zaměřit se na Wikipedii na zanedbané tematické oblasti, které si přitom zaslouží svou pozornost, a přispět k jejich rozvoji. Předání cen proběhlo v rámci Wikikonference na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Akci vyhlašuje sdružení Wikimedia Česká republika za spolupráce s generálním partnerem Českou spořitelnou a s podporou společností Microsoft a Knihkupectví Neoluxor. Na začátku každého běhu soutěže je zveřejněn seznam článků týkajících se společnosti a umění, přírody, vědy a techniky i ekonomie, které by bylo třeba napsat. Na samotnou tvorbu pak mají zájemci zhruba čtvrt roku a na konci jejich činnost vyhodnotí porota složená z wikipedistů.

Největšího pokroku bylo tentokrát dosaženo u článků Vilém Pospíšil, Šeřík obecný, Volary a Jihlavské katakomby. Jejich hlavní autoři si tak odnesli první cenu. Jeden z vítězů Jan Polák, který se zapojil nejen do tvorby článku o Vilému Pospíšilovi, ale oceněn byl také za pomoc při rozvoji článku Eliška Junková, si dokázal vybrat, i když jinak by raději psal o dopravě. O Elišce Junkové toho před psaním článku mnoho nevěděl, ale díky soutěži se ještě lépe přesvědčil o tom, že šlo o výjimečnou ženu. Je prvním autorem Wikipedie, který získal hned dvě ocenění najednou.

Zástupce České spořitelny a sám wikipedista Jan Spousta doufá, že v budoucnu se podaří vytvořit ještě víc článků a zaplnit ještě víc bílých míst. I proto se uvažuje o změně regulí, po které by měli být oceněni nejen autoři rozsáhlých článků dovedených téměř k dokonalosti, ale menší cenu by měli dostat i ti, co se budou věnovat zakládání sice kratších, ale uspokojivých článků.

Seznam článků k rozšíření při třetím běhu Cen za rozvoj české Wikipedie bude na Wikipedii zveřejněn už 12. prosince.

Seznam laureátů[editovat]

Ocenění Přezdívka autora na Wikipedii Oceněné články
I. oblast článků
1. cena Schuminka janička Jihlavské katakomby
2. cena Jan Polák Eliška Junková
3. cena Pavel Harvey Dějiny Kuby, Rastattský mír
4. cena Kixx Invaze na Grenadu, Sudetoněmecký Freikorps
5. cena Juan de Vojníkov Vrtbovská zahrada
II. oblast článků
1. cena Ria Volary, Šeřík obecný
2. cena Pernak1 Suchdol nad Odrou
3. cena Michal Bělka Wellington
4. cena RgC Miami
5. cena Tvskyfreak Sydney
6. cena Prvák Ledvinové kameny
III. oblast článků
1. cena Jan Polák Vilém Pospíšil
2. cena neudělena
3. cena Tom120 Automobilový průmysl
4. cena Pavel Harvey Opozice (politika)

Zdroje[editovat]