Demolice plzeňského kulturního domu pomalu končí, azbest prý lidi neohrožuje

Z Wikizpráv

Pondělí

Dům kultury Inwest v roce 2008

Demolice nadzemní části kulturního domu Inwest v Plzni pomalu končí. Z původní budovy byly odstraněny velký sál i technické zázemí, zůstává torzo foyer a vstupu z Americké třídy. Jak prokázaly rozbory, konstrukce budovy skutečně obsahuje nebezpečný azbest, ale podle zástupců plzeňského magistrátu není ohroženo zdraví lidí.

Firma APB, která demolici provádí, demolici přeruší na dobu, než přistoupí k opatřením, která mají riziko spojené s manipulací s azbestem minimalizovat. Její zástupce Petr Březina byl překvapen, že se upozornění na azbest neobjevilo dřív, když byl objekt ještě v provozu: „Až když se to bourá, najednou přijde prohlášení, že tady je. Připadá mi to zvláštní.“

Po obnovení bude demolice pokračovat zejména likvidací rozsáhlých podzemních prostorů bývalého kulturního domu. Na jeho místě chce investor Amadeus Real postavit velké obchodní středisko, na které ale zatím nemá stavební povolení.

Přestože měl dům postavený v 80. letech podle návrhu architektů Hellera, Hrubce a Němečka špatnou pověst a přezdívalo se mu Dům hrůzy u Radbuzy, když se objevily zprávy o jeho chystané demolici a náhradě, vzniklo i několik petic za jeho záchranu. Ještě víc se lidem nelíbí právě výstavba jiné monstrózní budovy, která by podle kritiků znehodnotila celé nábřeží řeky.

Zdroje[editovat]

  • Při demolici Domu kultury se uvolňuje azbest, prokázal rozbor. iDNES.cz [online]. 2012-05-07 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [1].
  • OBRAZEM: Demolice Domu kultury Inwest. Denik.cz [online]. 2012-05-07 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [2].