Den "D" českého homebrewingu

Z Wikizpráv

Sobota

Asi stovka účastníků se sjela na dnešní Den "D" českého homebrewingu, svolaný na půdu Střední průmyslové školy potravinářských technologií v Praze v Podskalské ulici. Tato první valná hromada českého homebrewingu byla již dlouho předem anoncovaná rovněž na stránkách české Wikiverzity, neboť vaření piva coby výzkumný projekt spadá i do její kompetence. Jednalo o celostátní konferenci s mezinárodní účastí. Amatérští vařiči piva se zde mohli setkat s profesionály z našeho pivovarnického průmyslu, pracovníky výzkumných ústavů a učiteli středních i vysokých škol. Početná byla i skupina z Polska, jeden amatér přivezl své výrobky z Rakouska.

Konferenci v deset hodin otevřel ředitel SPŠPT Ing. Milan Chmelař. Návštěvníci si poté mohli prohlédnout vystavené exponáty a nezávazně začít s degustací. Vedle technologií „piv z prášku“ nejvíce všechny zaujal funkční vzorek Hobby Mikrovaru 20, který vyvinul a předvedl jeho konstruktér Ing. Jiří Hájek z Vraného nad Vltavou, jednatel firmy Arra s. r. o., vyrábějící elektrické spotřebiče. Jedná se o projekt kompletního zařízení pro domácí vaření piva o obsahu 20 l, vybaveného všemi příslušnými čidly, umožňujícími sledovat celý proces výroby i přes připojený osobní počítač. Většinu domácích vařičů zaujal tím, že by se jeho cena měla vejít do 20 tisíc Kč.

Úvodem bloku přednášek zazněly dvě o chmelu, a to z úst doc. ing. Jaroslava Čepičky z Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství VŠCHT z Prahy a Ing. Karla Krofty z Chmelařského institutu s. r. o. z Žatce. Po nich promluvil Ing. František Poštulka ze Sladovny Litovel o sladu a po něm následovala přednáška doc. Ing. Pavla Dostálka rovněž z Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství na téma „Pivo a zdraví“, ve které ukázal, že pivo je tím nejzdravějším nápojem jak z tradičních zkušeností, tak i dle nejnovějších výzkumů. Další dvě, komerčněji zaměřené přednášky se týkaly možnosti kvašení piva z mladinových koncentrátů (lidově nazývaného „pivo z prášku“): na toto téma promluvil Ing. Tomáš Zoufalý, smluvní pracovník Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a. s., a po něm následovalo představení produktů a technologie, které pod obchodním názvem Mistr Sládek nabízí firma euroB.A.CH s. r. o. Vinou časového skluzu se potom Ing. Oldřich Koza, kterého většina přítomných dobře znala z kurzů vaření českého piva, už jen několika poznámkami mohl dotknout problematiky vaření českého piva. Na závěr technolog Budějovického budvaru Ing. Aleš Dvořák pohovořil o pivovarských kvasnicích. Na plánovanou přednášku Ing. Jana Šuráně, technologa firmy Pivo Praha s.r.o., rovněž známého z kurzů homebrewingu, se již nedostalo, neboť v tu chvíli začalo slavnostní vyhlášení degustační soutěže, která po celou dobu přednášek probíhala paralelně ve vedlejších místnostech.

Soutěžilo se v pěti kategoriích, výsledky jsou následující:

  1. Kategorie mladinové koncentráty:
    1. Petra Kosová – Pivo s medem
    2. Jakub Troják – Polotmavý ležák
    3. Petr Klingr – Znalcův ležák
  2. Kategorie pšeničná piva (Weizen):
    1. Walter Kömpersteiner (Rakousko)
    2. Jiří Hájek
    3. Pietr Wipich (Polsko)
  3. Raubier (nakuřovaná piva):
    1. Jiří Hájek
    2. David Staněk
    3. Andrzej Sadownik (Polsko)
  4. Český ležák:
    1. Petr Měrka – Megal 13° (tj. "MĚrkův Garážový Ležák)
    2. Jiří Hájek – 15° světlá
    3. Andrzej Smyk (Polsko)
  5. Open beer:
    1. Gerad Stojanski (Polsko)
    2. Tomáš Kopřiva
    3. David Staněk

Celé setkání mělo končit ustavující valnou hromadou Asociace českých homebrewerů, ke které však nakonec z časových důvodů nedošlo.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Kychot (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.