Přeskočit na obsah

Diskuse:Česká Wikipedie pokořila hranici 300 tisíc článků

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikizpráv

Tohle fiktivní zpravodajství je záležitost, která podle mého názoru obecně na Wikizprávy nepatří a ubírá jim důvěryhodnosti. Je to prostě vymýšlení si, jak by asi mohla zpráva v té době napsaná vypadat.

Zrovna v tomhle případě se fikce částečně docela podstatně míjí s realitou, protože k 25. se uváděl jako jubilejní článek Ťiou-čchüan, což si pamatuji, protože jsem ho zakládal. Ke změně došlo po dohodě až někdy po 28.7. (předtím ještě vyšlo [1]).

Kdyby článek vycházel skutečně jen z dobových zdrojů, tak by nepochybně takto nevypadal. Nevím, k čemu je vytváření takové alternativní reality dobré. --Tchoř (diskuse) 22. 8. 2014, 16:30 (UTC)

Děkuji za upozornění. Chyba nicméně nebyla v konceptu, ale v jeho nedodržení. Že jsou tam novější zdroje, jsem si nevšiml. Teď už to je sice stále "vymýšlení si, jak by asi mohla zpráva v té době napsaná vypadat", ale s realitou se již shoduje. --Okino (diskuse) 22. 8. 2014, 17:32 (UTC)
Samozřejmě jsem věděl, že článek se změnil až později, ale vycházel jsem z toho, že i na ostatních serverech se později články aktualizují. Proto je v citační šabloně nejen datum vydání, ale i datum aktualizace. Proto mi to přijde formálně v pořádku. Co se pak týče vůbec konceptu vydávání starších správ, pak toto jsem obkoukal a nevidím v tom problém, proto se k tomu taky občas uchýlím. --Palu (diskuse) 24. 8. 2014, 19:23 (UTC)
Historické zprávy jsou podle zavedené terminologie všechny, které jsou napsané déle než sedm dní po datu, které je uvedeno v jejich šabloně datum. Pokud chce po tomto odstupu někdo napsat zprávu čerstvou, musí ji napsat ve stylu "před měsícem se stalo XY".
Pokud se píše zpráva, která je následně aktualizovaná, jsou v zásadě 3 možnosti:
  1. Napsat dvě zprávy, stručnou první a aktualizovanou novou;
  2. Napsat pouze jednu zprávu s nejnovějším datem (tak jsem to nakonec udělal já)
  3. Použít v šabloně datum parametr aktualizováno = yyyy-mm-dd. I v takovém případě by bylo nejlepší, kdyby zpráva oddělila, co se stalo "hned napoprvé" a co je obsahem té aktualizace. --Okino (diskuse) 25. 8. 2014, 13:06 (UTC)
OK, v současné podobě jde ale o historickou zprávu s aktuálním datumem a nadpisem. To nedává smysl, je to jako byste psal o invazi vojsk v r. 1968 aktuálním pohledem (historickou zprávu) a datoval ji na dnešek a nadpis zněl "Před 46 lety vtrhly do republiky tanky". Proto jsem to přepracoval zpět na historickou zprávu. Nemůže to být zkrátka zároveň aktuální a zároveň historická zpráva. --Palu (diskuse) 25. 8. 2014, 13:27 (UTC)

Zahajte diskusi ke stránce Česká Wikipedie pokořila hranici 300 tisíc článků

Zahájit diskusi