Diskuse:„STOP ACTA“ se ozývá z dalších měst

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Práce se zdroji[editovat]

Ještě jednou urgentně upozorňuji na nutnost pečlivé práce se zdroji. V tomto případě bylo alarmující zejména uvedení poznámky u demonstrace v Plzni (původně "dle masmedií 9 lidí, údajně více"), kterou vložil autor a ponechal bez úpravy, ač byl na Facebooku (na který přitom sám odkázal) upozorněn, že se i podle pořadatelů skutečně sešlo jen devět lidí.

No tak jsem to právě vůbec nepochopil. Bral jsem to jako ironii, že by "na debatu devíti lidí dohlížely desítky policistů", z čehož jsem usoudil, že jich tam zřejmě muselo být víc. Ta další odpověď na FB přišla až později. Tak sorry, děkuji za upozornění.

Podobně by si žádal doplnění zdroje i odhad počtu účastníků v Ústí nad Labem, který se najednou bez ověření zvýšil z 200 na 500, přičemž média uvádějí 200.

Jak která media, chlapče, proto jsem tam uvedl rozpětí 200-500. Dole máš uvedený zdroj, čti prosím: Proti smlouvě ACTA se protestovalo napříč Českem Dvě stě lidí přišlo protestovat v Ostravě, v Ústí nad Labem dorazila pětistovka lidí. Takže je to 1:1 bych si tak tipnul, a to jsi měl ještě podstatně jednodušší čtení, kamaráde.

Domnívám se, že opakovanost těchto jevů již naznačuje, že jde o cílené pokusy o manipulaci s údaji a v případě dalších problémů se k nim budou muset postavit Wikizprávy jako celek, aby si udržely svou věrohodnost. Děkuji za pochopení a zejména za nápravu. Okino 5. 2. 2012, 20:33 (UTC)

Ono jako dávat dohromady jednu zprávu z tisícovky různých zdrojů, když už má z toho člověk opuchlý oči, není sranda a dělat takovéhle závěry z toho, že člověku unikne jedna z tisíci prezentovaných informací, mi přijde přinejmenším dost divné. Takže bych si takové vyhraněné komentáře pro příště raději odpustil, Okino... --Kychot 6. 2. 2012, 00:21 (UTC)
Při vší úctě, nejde o "uniknutí jedné informace" - ta s dovolením unikla u Ústí nad Labem mně, ne Vám. Jde o to, že Vy informace vytváříte, jako tu o "údajné" vyšší účasti v Plzni, nebo tu o "lhaní jako když tiskne" v předchozí zprávě. Dále si račte povšimnout, že Vaše vlastní formulace o Ústí nad Labem nebyla 200-500 lidí, ale 500 lidí - to rozmezí jste tam nevložil Vy, ale já. Vy sám jste použil z mnoha zdrojů jen jeden (mimochodem, teď koukám a přiznávám, že to byly dva zdroje, také iDNES), uvádějící - náhodou? - to vyšší číslo, zatímco údaj o 200 účastnících ze tří jiných zdrojů (Týden, ČT24 a Deník) jsem musel doplnit já.
Práce se zdroji je základní podmínkou kvalitní žurnalistiky, nelze jen tak "usuzovat, že jich tam bylo víc". Vyhraněné komentáře jsou v takovém případě zcela na místě, pokud jde o kvalitu celého projektu, ale jsem ochotný být k Vám tolerantnější, zejména pokud se příště nebudete snažit podobné chyby bagatelizovat tak, jak jste to právě udělal, a zejména, pokud uděláte všechno proto, aby se už neopakovaly. Děkuju za pochopení. Okino 6. 2. 2012, 00:56 (UTC)

Nezájem v ČB[editovat]

V Českých Budějovicích proběhlo shromáždění proti ACTA už ve čtvrtek od 15 hodin, sešlo se tam asi 100 lidí. Je vhodné to tu zmínit? Fotky z akce jsou např. tady. --Venca24 5. 2. 2012, 21:23 (UTC)

Jo, klidně to tam zmiň. --Kychot 6. 2. 2012, 00:21 (UTC)
No, tam sice píšou 100 až 150 lidí, tak budiž, ale jestli někdo na těch fotografiích napočítá víc než 60 různých účastníků (a to si dávám pro jistotu rezervu), tak má u mne pivo... A nějaký další nezávislý zdroj by se už proto hodil, ale asi neexistuje, tak jestli to tam takhle vložíte, už to tak holt asi zůstane... Okino 6. 2. 2012, 01:01 (UTC)