Přeskočit na obsah

Diskuse k Wikizprávám:Denní přehledy

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikizpráv

Diskuse o Stránkách dnů[editovat]

Vznikla nejprve na Wikizprávy:V redakci/05#Jak by mohly Wikizprávy vypadat v budoucnu. Okino (diskuse) 21. 11. 2012, 23:21 (UTC)

Nová podoba stránek dnů[editovat]

Na Redaktor:Okino/1. leden 2012 experimentuji s tím, jak by mohly vypadat stránky dnů. Tenhle nápad má v první řadě dvě výhody a jednu nevýhodu a jednu zásadu, která by tu nevýhodu mohla trošičku zmírnit:

 1. Bude možné obsah kategorizovat, a to po menších částech, takže nebude jedna stránka v 50 kategoriích, ale jednotlivé úseky jen v několika kategoriích.
  Když se na to podíváme z druhé strany, tj. na obsah té kategorie, bude i tak přeplněný stovkami stránek s názvy typu 1. leden 2012/Sport, aniž by to nějak víc pomohlo hledání. Myslím si, že existence nebo neexistence podrobné zprávy by mohla být vhodným rozlišením, kdy tematicky kategorizovat a kdy ne. --Milda (diskuse) 25. 11. 2012, 19:50 (UTC)
 2. Bude možné obsah automatizovat. Nyní k "fleškám" asi nikdo nepřidává to, co je v "podrobných zprávách". Takhle se to tam přidá automaticky, v nejhorším případě to tam pak bude dvakrát (ve flešce i jako podrobná), což je pořád lepší, než když tam ta podrobná není.
  Jenže to s sebou nese zase jiné problémy: a) Nadpisy Podrobné zprávy, i když pod ním nic nebude (na to můžeš namítnout, že jsou tam i prázdné nadpisy rubrik, ale ty můžeme (i roboticky) po dohodnuté době odstraňovat, zatímco pokud by se s nadpisem Podrobné zprávy odstranil i související kód DPL, přestala by automatizace fungovat, a jak víme, u části redaktorů je zpětné psaní podrobných zpráv v oblibě). b) Ne vždy jsou podrobné zprávy jsou pojmenované tak, aby byly dostatečně přínosné jako krátké zprávy. Osobně mi připadá lepší napsat krátkou zprávu do denního přehledu tak, aby už v ní bylo vše důležité (i za cenu, že to bude delší souvětí nebo dvě věty), než jen čtyřslovné Češi vyhráli Davisův pohár nebo Vettel potřetí mistrem světa. --Milda (diskuse) 25. 11. 2012, 19:50 (UTC)
 3. Doplňování takových stránek bude působit na nováčka nepřehledněji.
 4. Tomu se může částečně pomoci tím, že budou předvytvářeny skutečně automaticky (roboticky) a že budou postavené na šablonách, díky kterým všechen ošklivý kód (DPLka, kategorie, nadpisy, seznamy referencí) pro běžného editora zmizí. To teď ještě udělané není.

Jak vidíte, tak zatím je do určité míry vytvořena podoba hlavní stránky a podstránky "Česko". To jen pro základní představu a pro případné zájemce o diskusi.

Dva ryze teoretické závěry, které z pohledu na takovou stránku vyplývají:

 1. Opravdu se nezdá být vhodné mít "čechocentristicky" zvlášť Česko (už kvůli tvorbě automatických seznamů), ale při určitém šikovném nakombinování podpůrných kategorií (zejména vyloučením některých) by to mohlo i takto fungovat.
  Krátké zprávy týkající se české politiky, české kultury, českého sportu budou na českých Wikizprávách asi vždy převažovat, na mě nepůsobí rozdělení všeobecných zpráv na české a zahraniční (z domova a ze světa) nevhodně. Na Wikipedii taky v přehledech o jednotlivých letech a dnech jsou události, narození a zemřelí rozděleni na Česko a svět. --Milda (diskuse) 25. 11. 2012, 19:50 (UTC)
 2. Celé to na mne fakt vytváří dojem portálu. Takže nevím, jestli by to nemělo být v Portál:1. leden 2012. Nejspíš by se hodil nějaký ten Den:1. leden 2012. Ale nakonec to může klidně zůstat i takto.
  S vyčleněním denních přehledů do zvláštního jmenného prostoru nemám problém. --Milda (diskuse) 25. 11. 2012, 19:50 (UTC)

Díky za názory. Okino (diskuse) 21. 11. 2012, 23:59 (UTC)

Jednotlivé diskuse k návrhu[editovat]

Trochu se to vložením Mildových odpovědí do vnitřností mého příspěvku zmotalo, ale nebudu to měnit. Jen tady tedy vyčleňuji další své jednotlivé odpovědi na to, na co chci reagovat. Okino (diskuse) 25. 11. 2012, 22:01 (UTC)

Kategorizování podstránek[editovat]

No, je sice pravda, že tím spadne, především do hlavních kategorií, spousta stránek. Pořád mi ale přijde lepší mít kategorizované stovky stránek než stovky stránek a obsah na nich kategorizovaný nemít. Přece jen tematické kategorie mají svůj význam. Pro přehlednost je možné tyto stránky přehodit až na konec seznamu pomocí řadicího klíče, aby nahoře nejdřív byly ty zprávy podrobné a až potom denní přehledy. Ale zejména pro kategorie na konci větví (malé země, české kraje, konkrétní kategorie osob či událostí) mají pro vyhledávání význam a i zmínka v denních přehledech může být pro někoho, kdo by tematické kategorie používal, užitečná. Proto ještě jednou vyzývám ke zvážení... Okino (diskuse) 25. 11. 2012, 22:01 (UTC)


Automatizace podrobných zpráv[editovat]

Na úvod: Nevím, jestli se dá prázdný nadpis nějakou podmínkou skrýt, pokud DPL nevytváří žádný výsledek, obávám se, že nikoli, ale kdo ví. Na druhou stranu - je mi záhadou, že nabízíš řešení, které by při robotickém provozu vedlo k zablokování automatizace, a proto se nehodí, zatímco dosavadní řešení vede k tomu, že žádná automatizace neexistuje.

Další možné řešení by mohlo vypadat třeba takhle: (Ano, je to vlastně rozdělená tabulka a společné záhlaví vlastně společné není, asi by to dělalo problém při strojovém porozumění, ale zase nevím, jestli by pro strojové porozumění nebyl nějaký strojový nástroj, který by ta záhlaví jako skrytá nabízel)

Začátek ukázky (úroveň nadpisu je nahrazena kvůli obsahu této diskuse jen tučným textem a tučnou kurzivou pro nižší level

Svátky

Tady jsou svátky

Zprávy

Krátké Podrobné

Česko

 • první zpráva
 • druhá zpráva

Sport

 • první zpráva
 • druhá zpráva
Konec ukázky

Jestli by to mělo být s ohraničením, nebo bez něj, to už je úplně druhotné.

Nelíbí se mi to moc, spíš bych upřednostnil první variantu, ale zkouším přemýšlet o možných řešeních, která by byla lepší než nyní, kdy přehledová stránka prostě nebývá úplná. Teď jdu třeba napsat zprávu o Vettelovi - a musím přemýšlet o tom, abych ji doplnil do přehledové stránky, aby ji tam někdo našel. Ta hypertextualita je základem všech wiki a tady nám to prostě samo od sebe nefunguje - a zpětně se to dělá ještě hůř. Okino (diskuse) 25. 11. 2012, 22:01 (UTC)

Ještě dodám, proč na to tak naléhám: Je nepochybné, že i když jsou denní přehledy nepochybně užitečné, největším bohatstvím Wikizpráv jsou stejně nepochybně podrobné zprávy. Odkazování na ně tak, aby byly vždy "první na ráně", by mělo být prvotním úkolem každého systému. Okino (diskuse) 25. 11. 2012, 22:03 (UTC)

Čechocentrismus[editovat]

Dobře, asi se zdá, že Česko tam necháme, akorát bych tedy asi nepsal "Z domova" a "Ze světa", ale "Česko" a "Svět" po vzoru Wikipedie. Okino (diskuse) 25. 11. 2012, 22:01 (UTC)

To je dobrý nápad. (Jen teda doufám, že se tu neobjeví flamewary o Česko vs. Česká republika, což, myslím, byl před rokem asi důvod, proč jsem to nazval Z domova.) Pokud nikdo nebude proti, tak by se mohly botem projet i stávající články, aby se to sjednotilo.
Danny B. 28. 11. 2012, 10:08 (UTC)
No já bych samozřejmě raději Českou republiku, neboť to druhé se mi hnusí, a tedy se mi kompromisní „Z domova“ líbí asi nejvíc, protože předpokládám, že s tou averzí nejsem sám. Ale nějaké ohnivé debaty tu rozjíždět nechci, takže asi překousnu každou variantu. --Tchoř (diskuse) 28. 11. 2012, 16:22 (UTC)
Česko je naprosto normální zkrácený výraz pro náš stát stejně jako Německo, Polsko a tak podobně. Je zajímavé, že Československo nikomu nevadilo, a přitom je to spojení slova Česko a Slovensko. Není na tom nic čechocentrického, protože Česko se skládá z Čech, Moravy a Slezska, stejně jako oficiální název Česká republika. Moc nechápu, jak se může někomu hnusit spisovné české slovo. A co třeba Rakousko-Uhersko. Kdyby se nám to hnusilo, tak by jsme museli říkat V Říšské radě zastoupená království a země a Země svaté Štěpánské koruny uherské. To by byla bomba. Slibuji, že se do této diskuze již nevrátím, abych tu případnou flamewary nepodporoval. Jsme Čech a žiji v Česku. --78.102.172.147 28. 11. 2012, 20:34 (UTC) Pod touto IP adresou se skrývá nezaregistrovaný wikipedista Chalupa.
Rakousko-Uhersko se mi nehnusí, díky za optání.--Tchoř (diskuse) 29. 11. 2012, 09:10 (UTC)

Další sekce do přehledu[editovat]

Nevím proč, ale když jsem s denními přehledy začínal, tak jsem v nich neměl sekci Věda a technika. Vzhledem k tomu, že si nevybavuji jediný důvod, proč by tomu tak mělo být, předpokládám, že jsem to jen opomněl a během času si toho asi ani nikdo jiný nevšiml. Pročež navrhuji to přidat jako další sekci, a to před kulturu.

Danny B. 4. 12. 2012, 16:41 (UTC)

Souhlas. --Lenka64 (diskuse) 4. 12. 2012, 16:45 (UTC)
Podporuji. --Tchoř (diskuse) 5. 12. 2012, 10:09 (UTC)

Nadpis Svátky[editovat]

Když jsem s denními přehledy začínal, zcela úmyslně jsem nedělal nadpis sekce Svátky, protože to je jednak duplicitní, jednak zavádějící. Navíc úvodní sekci jsem zamýšlel spíše jako "info o dnu" (kde ty svátky a významné dny byly nejjednodušší k provedení dema), kde by se nacházely i jiné informace, z hlavy mne např. napadají měsíční fáze - typická to informace v kalendáři - apod. Takže jak s tím teď naložit?

Danny B. 5. 12. 2012, 08:59 (UTC)