Přeskočit na obsah

Diskutuje se o třetí entitě v Bosně a Hercegovině

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Současné dělení země by se mohlo změnit. Nová entita by vznikla nejspíše v Hercegovině a na západě země

Stále sílí hlasy[1], převážně z chorvatské strany, aby došlo k zásadnější změně administrativního dělení Bosny a Hercegoviny. Taková změna by se odehrála na federální úrovni; dnešní dvě entity by měla doplnit třetí, ryze chorvatská. Administrativní rozdělení státu by tak přesně kopírovalo dělení národnostní.

S tímto názorem ale nesouhlasí celá chorvatská politická reprezentace v zemi. Kritici tohoto názoru argumentují s tím, že by de facto došlo k legalizaci etnických čistek v Republice srbské z 90. let a hlavně by se spustila další vlna přesidlování.[2] Navíc by mohlo dojít k zhoršení tak křehkých vztahů mezi jednotlivými národy země.

Současné uspořádání země vychází z daytonské dohody a existují dvě entity - Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská. Funkčnost tohoto stavu je však otázkou, neboť oba bloky jsou stejně velké a zhruba stejně i zastoupené. Představitelé politických stran vzniklých na národnostním základu však hledají každý jiné řešení a situace se vyvíjí značně nekonstruktivně.

Reference[editovat]

  1. Článek na stránkách avaz.ba
  2. Článek na stránkách avaz.ba