Přeskočit na obsah

Divočáci trápí myslivce na Vysočině

Z Wikizpráv

Středa

Divočák

I na Vysočině skončila lovecká sezona, ale myslivci nejsou příliš spokojeni se svými úlovky, pokud jde o divočáky. Tento druh zvěře se v kraji rychle rozmnožuje a působí značné škody.

Problémy dělá i zemědělcům. „Největší škody nadělají v místech poblíž hlubokých lesů v kukuřičných polích,“ souhlasí předseda zemědělského družstva v Sedlejově Jindřich Pospíchal.

Jenže v případě, že lány se vzrostlou úrodou plynule navazují na lesy, není možné divočáky odlovit a jejich populace se bez omezení rozrůstá. Proto nyní myslivci často spolupracují se zemědělci na plánech, jak osévat pole, aby na kraji zemědělsky využité plochy byly pásy s nízkým porostem, anebo doporučují, aby se zmenšovala souvislá plocha osetá jednou plodinou, kde se zvěř ztratí. „Nyní je například padesát i více hektarů souvislé plochy kukuřice, kde se prasata snadno ztratí,“ stěžuje si hospodář mysliveckého sdružení v Puklicích Lukáš Laňka.

Zdroje[editovat]

  • KODYSOVÁ, Jana. Myslivcům přidělávají starosti divočáci. Extrémně se množí. Jihlavský deník [online]. 2012-04-11 [cit. 2012-04-11]. Dostupné z: [1].