Přeskočit na obsah

Dnes se volí nový ruský prezident, nástupce Vladimira Putina

Z Wikizpráv

Neděle

Dlouho očekávané volby ruského prezidenta jsou tu. Již včera v 19:00 SEČ se otevřely volební místnosti ve východních částech země, například na Čukotce a Kamčatce. Oficiálně hlasování začíná totiž v osm hodin ráno, voliči budou moci volit až do osmi večer, mají na to 12 hodin. Vybírají nástupce Vladimira Putina, který se již po třetí o funkci ruské hlavy státu ucházet podle ústavy nemůže.

Přesto se očekává, že si Putin ponechá nemalý vliv a stane se opět (jako byl již v roce 1999) ruským premiérem. Jím podporovaný kandidát, Dmitrij Medveděv si v předvolebních průzkumech vede dobře, očekává se, že získá více než 70 % hlasů všech oprávněných voličů. Ostatní účastníci celého klání, kterými jsou Andrej Bodganov (za Demokratickou stranu Ruska), Vladimir Žirinovskij (za liberálně-demokratickou stranu) a Gennadij Zjuganov (za Komunistickou stranu Ruska), mají pramalou šanci na úspěch.

Kandidát demokratické opozice, Michail Kasjanov, se voleb neúčastní. Byl totiž již v prosinci z předvolebního boje vyloučen, neboť soud označil velkou část podpisů k jeho kandidatuře za zfalšovanou. Přestože se Kasjanov obrátil na nejvyšší soud, ten v únoru dal za pravdu státním úřadům. Představitelé protiputinovské opozice začali mluvit o možném zfalšování voleb; slovy o neférovosti celého hlasování ale nešetří ani komunisté.[1]

Předvolební kampaň právě díky předvolebním průzkumům, které většinou označují za již jasné vítězství Medvěděva, nebyla příliš dravá. Ve státních sdělovacích prostředcích získal prostor hlavně kandidát prokremelských stran v čele s Jednotným Ruskem, naopak o ostatních se příliš nemluvilo; Kasjanov byl předem již vyloučen a u Bogdanova se začalo rovněž spekulovat o kriminálním pozadí celé akce[2]. Ten ale vyloučen z klání nebyl.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  1. Putina v Kremli vystrieda Medvedev. Pravda.sk [online]. Rev. 2008-03-02 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  2. Прокуратура выявила факт подделки подписей в поддержку Богданова. Но участь Касьянова ему не грозит. NovostiNEWS.ru [online]. 2008-01-31, rev. 2008-01-31 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [2]. (rusky)