Přeskočit na obsah

Do Česka se dováží stále víc masného odpadu

Z Wikizpráv

Pondělí

Ilustrační fotografie

Agrární komora ČR zveřejnila údaje, podle nichž roste dovoz nekvalitního masa do České republiky. Bezmála polovina z dovezeného masa je masný odpad, dále u nás využívaný k výrobě např. měkkých salámů. Prezident komory Jan Veleba považuje rostoucí dovoz za útok na české zemědělce. Reagoval tak na nedávné rozhodnutí řetězce Interspar dovážet do svých obchodů maso z Rakouska.[1]

Státní veterinární správa tvrdí, že na český trh se nekvalitní nebo zdraví škodlivé zboží nemůže dostat, protože všechno prochází pečlivými testy. Společnost Beskydské uzeniny, kterou Veleba označil za jeden z masozpracujících podniků dovážejících nekvalitní maso, takový názor odmítla. Import prý naopak využívá k získání produktů, které jsou v českém prostředí v dostatečné kvalitě nedostupné.

Veleba vidí přímou souvislost mezi dovozem nekvalitního masa a vyšším výskytem některých chorob v České republice, například rakoviny tlustého střeva.

Produkce domácího vepřového masa nestačí po roce 2002 na pokrytí spotřeby obyvatel České republiky, z nichž každý průměrně zkonzumuje více než 40 kilogramů vepřového ročně.

Zdroje

[editovat]
  • [neznámý titul]. Finanční noviny [online]. 2008-02-22. Dostupné z: [2].
  1. Veleba: Dovoz masa je cílený útok na zemědělce. iHNed.cz [online]. 2008-02-22. Dostupné z: [1].