Do Ulan-Ude se sjeli Mongolové z celého světa

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústřední náměstí v Ulan-Ude

Čtvrtek

Generální shromáždění Konventu světových Mongolů se právě v těchto dnech koná v burjatském městě Ulan-Ude. Slavnostně ho zahájila hlava konventu a prezident Mongolska Cachjagín Elbegdordž. Ve své řeči zmínil, že „v současnosti se v podmínkách globalizace mezinárodních vztahů, kdy se stále více oslabují národní zvláštnosti, zajímá rozvoj a posilování ekonomických, kulturních i humanitárních vztahů a spolupráce se zeměmi, kde žijí mongolské národy, velmi významné místo v činnosti mongolské vlády“.

Hlavním tématem konference je Globalizace a mongolský svět. Účastní se jí kromě zástupců z Ruska a Mongolska také hosté z Číny, USA, Francie, Japonska, Indie, Polska a Maďarska. Mezi zvláštní hosty patří účastníci prvního společného výjezdního zasedání vedení Mongolské akademie věd a Sibiřského oddělení Ruské akademie věd. Celkem je přítomno na 150 delegátů. Setkání doprovází i bohatý kulturní program koncertů a výstav.

Konvent byl založen v roce 2006, v Rusku se koná poprvé. Mezi mongolské národy žijící v Ruské federaci patří Burjati a Kalmykové.

Zdroje[editovat]

  • V Ulan-Ude prochodit konferencija "Globalizacija i mongol'skij mir". Regnum, informacionnoje agenstvo [online]. 2010-07-15 [cit. 2010-07-15]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Generaľnaja sessija Konventa mongolov mira načala rabotu v Ulan-Ude. RIA Novosti [online]. 2010-07-15 [cit. 2010-07-15]. Dostupné z: [2]. (rusky)