Do konce září trvá v Chebu výstava aktů Madonny

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Fotografie, které vznikly v roce 1979 v malém školním ateliéru v New Yorku, kde fotograf Martin Schreiber tvořil akty s neznámou mladou dívkou, jsou nyní vyhledávané po celém světě. Z dívky se o nějakých pět let později stala slavná zpěvačka Madonna. Nyní mohou vidět fotografie návštěvníci chebské Galerie 4, kde budou s dalšími Schreiberovými díly, inspirovanými například životem amerických kovbojů, až do konce září.

Schreiber fotografie pořídil s jednadvacetiletou dívkou, která sháněla peníze do začátku své budoucí slavné kariéry. Sám jejich cenu poznal až v roce 1985, kdy vydala první úspěšné album. Zájem o ně projevily velké časopisy, prodal je i pro reklamní kampaň na prezervativy. O toto užití se musel dokonce soudit, ale proces vyhrál, protože měl podepsanou smlouvu na neomezené využití fotografií. V roce 1990 vyšly i knižně. Provokativní zpěvačka se o nich v tisku vyjadřovala rozporuplně.

Kontrast Madonniných aktů s mužným světem kovbojů zaujal ředitele galerie Zbyňka Illka. „Když si vzpomenu na první filmové westerny, ty přicházely v podstatě ve stejné době, jako se v kinech objevovala první lehká erotika,“ doplňuje.

Schreiber emigroval z Československa v roce 1952, o deset let později začal fotografovat, v současnosti se věnuje i dalším oborům výtvarného umění – instalacím i malbě.

Zdroje[editovat]

  • VEDRAL, Luboš. Český emigrant fotil Madonnu. Za třicet dolarů. iDNES.cz [online]. 2008-09-05 [cit. 2008-09-20]. Dostupné z: [1].