Přeskočit na obsah

Do volné přírody doupovských hor se stěhuje zubr evropský

Z Wikizpráv

Sobota

Polský zubr evropský.

Polští a čeští ochránci zvířat se rozhodli spustit jedinečný projekt na další rozšíření ještě nedávno ohrožených zubrů evropských. Pětičlenné stádo vzácných tvorů bude převezeno z jihopolských chovných stanic do Doupovských hor, přičemž další zvířata budou následovat. Zubři vyhynuli v české přírodě někdy v polovině 18. století, po dlouhé době se tak po krátké aklimatizaci v uzavřeném prostoru vrátí do české volné přírody.

Zubr byl jedním z největších a nejmohutnějších zvířat žijících na území České republiky i Evropy. Váží až tunu a půl a měří dva metry. V Evropě téměř vyhynul, když na počátku 20. století vymizel úplně z volné přírody a v zoologických zahradách a soukromých chovech zůstalo už jen 54 exemplářů.

Záchrana zubrů je ale velmi úspěšná, daří se jej znovu vracet do volné přírody v několika zemích, například ve slovenském Národním parku Poloniny. Z kdysi zbylých 54 exemplářů je nyní po Evropě více než 3000, z toho nejvíce, 1300 v Polsku, v drtivé většině ve volné přírodě Bělověžského pralesa. Polsko se zúčastňovalo záchranného programu od samého počátku a má tak na záchraně zubrů velký podíl. Česko se k záchraně připojilo v souladu se Státním programem ochrany přírody Ministerstva životního prostředí, odborníci o vypuštění zubrů uvažovali už v 90. letech minulého století.

Češi chtějí zubry vypustit v severní části vojenského újezdu Hradiště. V českých vojenských cvičištích dochází k zarůstání volných prostor, vzrostlé stromy a bujná vegetace potom vytlačuje chráněné druhy fauny i flóry. Zubři tuto přebujelou vegetaci spasou a sežerou i keře už ve fázi malých semenáčků.

Zubr je mírné zvíře[editovat]

Ekologové mají v plánu každý rok přidat do volného prostoru až 8 nových zvířat. „Experti uvádějí, že takové optimální množství nebo maximální množství pro ten prostor Doupovských hor je zhruba 150 kusů zubrů,“ řekl České televizi ředitel České krajiny o.p.s. Dalibor Dostál. Podle polského pečovatele Andrzeje Zielińského nejsou namístě obavy z respekt budících zubrů. Pokud není zvíře provokováno, samo nezaútočí, zubři jsou klidné a plaché povahy.

Dalším vhodným místem v Česku, kde by chtěli zubry specialisté vysadit, je vojenský újezd Libavá.

Zdroje[editovat]

  • ket. Stádo zubrů čeká budoucnost ve volné přírodě v Doupovských horách. ceskatelevize.cz [online]. 2014-08-02 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [1].
  • DOSTÁL, Dalibor. Do české přírody se vrátí zubři. denik.cz [online]. 2009-12-21 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [2].