Dolní Vítkovice zapsány na seznam evropského kulturního dědictví

Z Wikizpráv

Pondělí

Vysoké pece ve Vítkovicích

Bývalá průmyslová oblast dolních Vítkovic, nynější národní kulturní památka, se dočkala významného ocenění. Ministr kultury Václav Jehlička dnes předal známku potvrzující zápis na seznam evropského kulturního dědictví generálnímu řediteli Vítkovických železáren Janu Světlíkovi. Na seznam byla zapsána Dolní oblast Vítkovic včetně vysokých pecí, plynojemu a VI. energetické ústředny.

Dle ministra je Ostrava hlavním městem industriálního dědictví v České republiky. Na rozdíl od zbytku Evropy jsme chápali památky jen jako hrady, zámky a historická města, avšak zanedbávali jsme průmyslové dědictví. Proto ministerstvo kultury rozhodlo, aby k nejvýznamnějším evropským památkám patřily právě staré Vítkovice.

Generální ředitel Vítkovic uvedl, že firma má připraven projekt obnovy celého areálu s názvem Nové Vítkovice. Ten by měl stát 60 miliard korun. Na 253hektarovém pozemku nedaleko středu Ostravy by mělo vzniknout kulturně-společenské centrum, ve kterém by nalezla útočiště vědecká pracoviště, vysokoškolský areál nebo veřejné sportoviště. Cca 560 milionů korun hodlá firma získat z prostředků ministerstva kultury. Prvním renovovaným objektem, který přijde na řadu, bude VI. energetická ústředna, ve které vznikne vzdělávací centrum Svět techniky.

Seznam evropského kulturního dědictví nechce konkurovat seznamu světového kulturního dědictví spravovanému UNESCO. Cílem projektu je vytvoření sítě kulturních památek, přírodních nebo městských lokalit a významných pamětihodností. Patřit na něj bude například francouzské opatství Cluny, studentské koleje v Madridu, zámek Wawel v polském Krakově nebo rodné domy Pucciniho, Verdiho a Rossiniho v Itálii. Projekt vznikl v listopadu 2008 z iniciativy ministrů kultury členských zemí EU. V současné době se jím zabývá Evropská komise, která by jej měla institucionalizovat. Definitivní schválení se očekává ve druhé polovině roku 2009 za předsednictví Švédska.

Zdroje[editovat]

  • LAPISZ, Břetislav. Vysoké pece Vítkovic mají známku Evropského kulturního dědictví. Moravskoslezský deník [online]. 2008-12-01 [cit. 2008-12-01]. Dostupné z: [1].
  • JEŘÁBKOVÁ, Pavla. Průmyslové Vítkovice se dostaly na seznam evropského kulturního dědictví. iDNES.cz [online]. 2008-12-01 [cit. 2008-12-01]. Dostupné z: [2].
  • Ostravské Hradčany se stanou památkou. Lidovky.cz [online]. 2008-12-01 [cit. 2008-12-01]. Dostupné z: [3].