Přeskočit na obsah

Dopaden válečný zločinec Stojan Župljanin

Z Wikizpráv

Středa

Tribunál pro vyšetřování válečných zločinů bývalé Jugoslávie bude soudit dalšího dopadeného, tentokrát Stojana Župljanina, srbského policejního velitele z Banja Luky

Srbské orgány dnes ve 12:30 dopadli poblíž Bělehradu válečného zločince z časů jugoslávských válek, Stojana Župljanina. Župljanin byl od roku 1991 velitelem regionálního centra bezpečnostních sil v Banja Luce, od května do července 1992 pak zastával funkci člena krizového štábu Autonomního regionu Krajina (ARK), roku 1994 se stal poradcem pro vnitřní záležitosti prezidenta Republiky srbské.

Haagský tribunál viní Župljanina ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit ve válečném roce 1992. Tehdy v oblasti tzv. Bosenské krajiny (kterou tvořilo 16 opštin původní socialistické Bosny a Hercegoviny) držené Srby měl vedení nad místními policejními silami, které se dopustily vražd a deportací civilního chorvatského a bosňáckého obyvatelstva do táborů smrti (jednalo se řádově o tisíce lidí). Zatykač byl vydán v roce 1999.

Župljanin byl převezen do budovy Zvláštního soudu v Ustanické ulici v Bělehradu, kde mu budou vybráni soudci pro budoucí proces. V současné době je držen ve vazbě.

Pro srbskou politickou reprezentaci bylo dopadení Župljanina velkým uklidněním, neboť je jedním z krátící se řady válečných zločinců, které ještě zbývá předvést před Haagský tribunál. Právě spolupráce s tímto mezinárodním soudem je jednou z klíčových podmínek, kterou dostala členská vláda pro svůj vstup do EU.[1]

Zdroje[editovat]

  • Fena/Tanjug/Onasa. Uhapšen haški bjegunac Stojan Župljanin!. Dnevni Avaz [online]. 2008-06-11 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [2]. (bosensky)
  1. DRAŽANOVÁ, Adéla. Srbská policie zatkla prominentního zločince bosenské války. iDNES.cz [online]. 2008-06-11, rev. 2008-06-11 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [1].