Přeskočit na obsah

Dostihový kůň skočil v Austrálii mezi diváky, zranil sedm lidí

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Australské městečko Warrnambool

Velká výroční steeplechase, překážkový dostih na závodišti ve Warrnamboolu v australském státě Victoria, přinesl nebezpečnou i kuriózní událost. Novozélandský kůň Banna Strand, který v předchozím průběhu dostihu ztratil jezdce, pokračoval neřízeně se zbytkem startovního pole a zhruba v polovině dostihu vyběhl z trati, přeskočil ochranný plot a skočil přímo mezi skupinu diváků, kteří dostih sledovali z veřejné silnice.

Sedm lidí muselo být odvezeno do nemocnice, mezi nimi i dvouletá dívka se zlomenou klíční kostí. „Všichni křičeli a pak začaly houkat sanitky. Bylo to pro ně obtížné dostat se ke zraněným, protože dostih dál pokračoval,“ popsala událost fotoreportérka Angela Milneová.

Výkonný ředitel dostihové federace Racing Victoria Rob Hines se domnívá, že i když to byla velká nepříjemnost, neohrozí to pověst dostihového sportu jako celku. Řekl: „Byla to strašidelná nehoda, při které kůň opustil dráhu a skočil na veřejnou silnici, ze které diváci sledovali dostih a bohužel ani netušili, že se k nim blíží kůň.“

Mezi dráhou a cestou Tozer Road přitom postavili majitelé závodiště dvoumetrový plot, aby se koně nemohli na silnici dostat. „Nikoho by nenapadlo, že se něco takového může stát, ale tohle bylo mimo kontrolu kohokoli,“ dodal Hines.

Téměř jistý vítěz shodil před cílem jezdce[editovat]

I doběh dostihu byl dramatický. Když se 800 metrů před cílem dostal do vedení Plumtastic, zdálo se být o vítězi rozhodnuto. Jenže ten na 32. překážce klopýtl, ztratil jezdce a z vítězství se tak radoval obhájce trofeje Al Garhood. Dostih dokončili pouze dva koně z osmi, kteří byli na startu. Na rozdíl od diváků ale žádný kůň ani jezdec nebyl v průběhu dostihu zraněn.

Letos se ve Warrnamboolu konal už 134. ročník Velké výroční steeplechase.

Zdroje[editovat]

  • EDDY, Andrew. Seven taken to hospital after crazed horse jumps into crowd. Sydney Morning Herald [online]. 2011-05-06 [cit. 2011-05-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)