Přeskočit na obsah

Druholigový fotbalový klub ve Francii bude trénovat žena

Z Wikizpráv

Středa

Stadion klubu Clermont Foot

Clermont Foot, hrající francouzskou druhou ligu, bude prvním profesionálním fotbalovým klubem ve Francii, který povede jako trenérka žena. Vedení mužstva angažovalo na lavičku 36letou Portugalku Helenu Costovou. V Clermont-Ferrandu je mužstvo zatím na 14. místě, když do konce ročníku zbývají už jen dva zápasy.

Obránce Clermontu Anthony Lippini příchod nezvyklé posily okomentoval: „Nemůžu se dočkat příští sezóny. Jsem opravdu zvědavý. Bude to unikátní zkušenost být prvním profesionálním fotbalovým mužstvem trénovaným ženou ve Francii. Je to dobré, vytváří to ruch.“

Costová začala trénovat u mládežnických dívčích týmů v Benfice Lisabon, tamní družstvo do 17 let dovedla dvakrát k vítězství v klubovém mistrovství světa. Pak převzala fotbalový tým žen portugalského Odivelas a následně trénovala reprezentace žen v Kataru a Íránu.

Gratulaci jí zaslali i zástupci skotského Celticu Glasgow, pro který několik let fungovala jako skaut vyhledávající talenty na Pyrenejském poloostrově.

V českém fotbalu zatím podobný případ neexistuje. Nejvýše postavenou ženou v českém fotbalovém prostředí je bývalá prvoligová a mezinárodní rozhodčí Dagmar Damková, která vede komisi rozhodčích fotbalové asociace.

Zdroje[editovat]

  • Helena Costa takes over at Ligue 2's Clermont Foot as first female manager. The Guardian [online]. 2014-05-07 [cit. 2014-05-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)