Přeskočit na obsah

Duma projednává zákon zjednodušeného získání ruského občanství pro obyvatele zemí bývalého SSSR

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Prvním čtením prošel Státní dumou Ruské federace zákon umožňující obyvatelům zemí bývalé SSSR získat snáze občanství Ruské federace, pokud hovoří ruským jazykem. Poslanci ale navrhují rozsah působnosti předlohy značně omezit.

Podle Alexeje Žuravljova ze strany Vlast má být zákon zaměřen na ochranu jen těch lidí, kteří jsou v bývalých zemích SSSR pod vážným tlakem pro svou příslušnost k rusky mluvící skupině obyvatel. Tím má na mysli zejména ochranu obyvatelstva Ukrajiny, v které Rusko chce chránit východní a jižní oblasti, a Moldavsko, kde armáda Ruské federace pomáhá osamostatnit se oblasti s výraznou rusky mluvící menšinou.

Žuravljov se naopak obává, že v původní široké verzi by mohl zákon posílit přistěhovalectví ze středněasijských republik, které už nyní vyvolává v Rusku negativní reakce. Poslanec také požaduje, aby zájemci o ruské občanství měli užší vztah k Rusku a jeho kultuře a historii. „Lidi musejí vědět, kdo to byli Puškin, Dostojevskij a Čajkovskij,“ řekl doslova.

Zdroje

[editovat]
  • Упрощенное предоставление гражданства предлагают ограничить. Новости, деловые новости - Известия [online]. 2014-04-03 [cit. 2014-04-03]. Dostupné z: [1]. (rusky)