Přeskočit na obsah

Dva týdny před volbami se náskok mezi Obamou a McCainem snižuje

Z Wikizpráv

Neděle

Pozice republikánského kandidáta Johna McCaina se dva týdny před volbami zlepšila.

Předvolební průzkumy před prezidentskými volbami v USA i nadále favorizují kandidáta Demokratické strany, Baracka Obamu. Pokud by se volby konaly nyní, získal by až 50 % hlasů, zatímco jeho soupeř John McCain pouze 42 % (u registrovaných voličů). U ostatních skupin se však tento Obamův náskok snižuje; u pravděpodobných voličů činí již jen dva až čtyři procentní body, což už pomalu klesá k hranici statistické chyby.

V posledních dnech rostla Obamova podpora hlavně u bílých Američanů, kteří by jako skupina ale stále většinou volili McCaina (jeho preference převažují o 4 procentní body nad Obamou), zatímco Hispánci a Afroameričané budou hlasovat nejspíše v drtivé většina pro kandidáta Demokratické strany. Právě u hispánských voličů však v nedávné době McCain zabodoval, neboť se zde jeho preference zvýšily a překonaly tak třicetiprocentní hranici. Nyní by tak republikánský kandidát sklidil 31 % hlasů všech Hispánců, kteří mohou v USA volit.

Přestože i ve třetí předvolební debatě před několika dny Obama dle reakcí publika uspěl, McCain reagoval dosti ostře; řekl svému soupeři, že on není George Bush a že pokud chce kandidovat proti němu, měl tak učinit již před čtyřmi lety. Oba kandidáti se snaží využít nízké popularity odstupujícího prezidenta a vyprofilovat se jasně proti jeho politice.

Zdroje[editovat]

  • Předvolební průzkumy na stránkách gallup.com. Gallup.com [online].  [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)