Přeskočit na obsah

Dvojitá oslava Johna Calea v New Yorku

Z Wikizpráv

Sobota

John Cale (2013)

Velšský hudebník, skladatel a ve své době také významný producent John Cale odehrál na půdě newyorské umělecké instituce Brooklyn Academy of Music (BAM) tři ojedinělá vystoupení, jimiž oslavil jak své pětasedmdesáté narozeniny, tak i padesáté výročí vydání prvního alba kapely The Velvet Underground, v níž kdysi působil.

John Cale, celým jménem John Davies Cale, se narodil na jihu Walesu ve Spojeném království v březnu roku 1942 jako syn učitelky a horníka. Hudbě se věnoval již od brzkého věku, nejprve pod vedením své matky začal hrát na klavír, později v rámci studií též na violu – nástroj, který ve školním orchestru nikdo nechtěl. Během studia na londýnské Goldsmiths College se začal zajímat o avantgardní tvorbu Američanů Johna Cage a La Monte Younga.

Po dokončení univerzity odjel díky Bernsteinovu stipendiu do USA, kde absolvoval letní kurz mimo jiné pod vedením Řeka Ianna Xenakise, a následně se usadil v New Yorku. Zde spolupracoval jak s Cagem, tak i s Youngem, a následně spolu s rockovým kytaristou Lou Reedem založil kapelu The Velvet Underground. Tu opustil na Reedův nátlak roku 1968, načež zahájil svou vlastní sólovou kariéru, během níž se věnoval mnoha žánrům, a to od klasické hudby, přes undergroundový rock a punk až k soudobé popové či novovlnné hudbě. Skládal filmovou hudbu, balety i operu, avšak převážnou část jeho tvorby tvoří písně.

Kapela The Velvet Underground, hlavně její první deska s názvem The Velvet Underground & Nico je dlouhodobě označována za jednu z nejvlivnějších všech dob. Cale se v loňském roce rozhodl oslavit její padesátileté výročí (album bylo nahráno roku 1966, vydáno až toho následujícího) speciálním koncertem na půdě Pařížské filharmonie. Jako hosté se zde tehdy představili vedle jiných zpěvák Mark Lanegan, rapper Saul Williams či členové kapel The Libertines a Animal Collective. Druhý oslavující koncert se konal o rok později v anglickém Liverpoolu, a to opět za doprovodu plejády hostů, například Gruffa Rhyse, Nadine Shah či kapel Wild Beasts a The Kills.

Ani aktuální vystoupení nebyla o hosty ochuzena. Tentokrát jimi byli dva členové Animal Collective, konkrétně Brian Weitz a David Portner, dále zpěváci Kurt Vile, Tunde Adebimpe, Connan Mockasin, Caroline Polachek a Sky Ferreira a kapely Oh Sees a MGMT. Ferreira měla vystoupit již na zmiňovaném koncertu v Paříží, avšak jak sama uvedla na Instagramu, „hvězdy jí nepřály.“

První dva koncerty se nesly ve znamení The Velvet Underground. Stejně jako v případě evropských vystoupení zde Cale (klávesy, viola) se svou kapelou (kytarista Dustin Curtis Boyer, baskytarista Joey Maramba a bubeník Deantoni Parks) tvořili převážně doprovod pro zpívající hosty, avšak v některých písních sám Cale také zpíval.

Třetí koncert byl pozdní oslavou Caleových pětasedmdesátých narozenin, při níž odehrál jak písně z celé své dosavadní kariéry, tak i několik kusů ze svého připravovaného nového alba. I v tomto případě se koncertu účastnili hosté, stejně jako členové orchestru Wordless Music Orchestra. Koncert trval bezmála dvě a půl hodiny a zaznělo při něm celkem dvacet písní, které doprovázely projekce Abigail Portner.

Není to poprvé, kdy v BAM velšský hudebník zahrál. Například v roce 1989 zde představil tehdy ještě nevydané album Songs for Drella, které vytvořil ve spolupráci s Lou Reedem jako poctu výtvarníkovi Andymu Warholovi. Roku 2013 zde zase uvedl dva jiné programy – přehrál zde celé své album Paris 1919 (1973) a uspořádal poctu zpěvačce Nico v podobě festivalu Life Along the Borderline: A Tribute to Nico.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Radiosaltbird (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.