Egypťané na demonstraci vtrhli do izraelské ambasády

Z Wikizpráv

Pátek

Káhira

Dav protestujících Egypťanů vtrhl v Káhiře do budovy izraelského velvyslanectví. Demonstrantům se podařilo strhnout zeď vybudovanou kolem stavby na ochranu před podobnými útoky. Velvyslanec sice podle Izraele nebyl v přímém ohrožení, nicméně urychleně opustil Egypt. Jicchak Levanon odletěl vojenským letadlem se svou rodinou a dalšími zaměstnanci ambasády.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil útok za otevřené porušení mezinárodních norem, které vážně poškozuje mírové vztahy s Izraelem.

Dav se dostal do budovy a z jejích oken vyhodil do ulice stovky dokumentů. Egyptské bezpečnostní síly podle svědků nevyvinuly žádné úsilí, aby zabránily ve vstupu demonstrantů do velvyslanectví, až později bylo při srážkách s policisty několik set lidí zraněno. Netanjahuovi poradci rovněž ocenili zásah egyptských jednotek, kterým se podařilo zachránit šest Izraelců, kteří uvázli v nebezpečí v napadené budově.

Ministr informací Usáma Hassan Hejkal později řekl, že vůči 19 lidem zadrženým pro údajnou účast v útoku budou uplatněna taková opatření, aby byli zadrženi a postaveni před mimořádný soud pro státní bezpečnost.[1]

V Egyptě po pádu režimu Husního Mubaraka roste volání po ukončení platnosti mírové dohody s Izraelem z roku 1979. Protiizraelské nálady výrazně vzrostly před měsícem, kdy izraelské jednotky při odvetném útoku za přeshraniční úder ozbrojenců omylem zabily pět egyptských policistů.

Bývalý izraelský velvyslanec v Egyptě Zvi Mazel ale připomněl, že egyptské protiizraelské nálady se ve zvýšené míře objevovaly již před incidentem na hranici. Podle jeho názoru, který vyjádřil v izraelském rozhlase, je nenávist k Izraeli jedinou myšlenkou, která sjednocuje síly, které se po protimubarakovské revoluci dostaly k moci.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  1. Egypt Announces Emergency Measures Following Embassy Attack. Voice of America [online]. 2011-09-10. Dostupné z: [1]. (anglicky)