Přeskočit na obsah

Egypt uvolnil blokádu palestinské hranice

Z Wikizpráv
Hraniční přechod Rafáh

Sobota

Egypt dále uvolnil omezení týkající se hraničních přechodů pro pěší na hranici s pásmem Gazy. Pro Palestince je to velký krok k ukončení čtyřleté blokády, kterou na Gazu uvalily Izrael a Egypt.

Egypt začal uvolňovat omezení poté, co byl svržen režim prezidenta Mubaraka. Nejprve dovolil průchod lidem se speciálním povolením, vydávaným zejména ze zdravotních důvodů. Nyní už mohou v pravidelných provozních hodinách překročit hranici všichni lidé s výjimkou mužů ve věku 18 až 40 let.

K uvolnění Egypt sáhl poté, co v Palestině došlo k podpisu dohody o usmíření mezi znesvářenými hnutími Hamás a Fatah. Pro Hamás je současná prozatímní vláda v Egyptě přijatelnější než předchozí režim, dnes hnutí kvitovalo egyptské rozhodnutí o změně režimu na hranici s povděkem. Zástupce Hamásu Ghazí Hamad to na hraničním přechodu označil za novou éru svobody pro lidi z Gazy a základ bližší spolupráce s Egyptem. „Otevření přechodu je plodem egyptské revoluce a plodem smíření. Doufám, že otevření podpoří smíření v první řadě a také podpoří vztahy mezi Egypťany a Palestinci.“

Izrael má z kroků Egypta obavy. Podle něj povede otevření hranice k jednoduššímu pašování zbraní a rozšiřování terorismu.

Egypt nicméně nadále, podobně jako Izrael, dodržuje zákaz dovozu řady druhů zboží a průjezdu vozidel do Gazy. Hranice Gazy s Egyptem je jen asi 11 kilometrů dlouhá.

Zdroje[editovat]